Odpowiedzi

2009-12-05T00:19:42+01:00
"Budowa układu krążenia człowieka."

Uklad krwionosny sklada sie z serca i naczyn krwionosnych: tetnic, zyl i naczyn wlosowatych. Uklad ten jest zamkniety, co onznacza ze krew krazy wylacznie w naczyniach krwionosnych i nei wylewa sie do jamy ciala.
W ukladzie krwionosnym wyroznia sie krwiobieg duzy, ktory obejmuje przeplyw krwi z komory lewej, poprzez naczynia, do przedsionka prawego i krwiobieg maly, czyli plucny - z komory prawej, poprzez naczynia, do przedsionka lewego.
W krwiobiegu duzym tetnicami plynie krew tetnicza inaczej natlenowana, a zylami - krew zylna, inaczej odtlenowana. W krwiobiegu malym jest odwrotnie (tetnicami plynie krew zylna, a zylami tetnicza)

Serce - jest narzadem miesniowym o czterech czesciach zwanych : przedsionkiem prawym, przedsionkiem lewym, komora prawa i komora lewa.
Krew zawsze wyplywa z komor do naczyn zwanych tetnicami i dzieje sie to na zasadzie aktywnego tloczenia, a wpada do przedsionkow z naczyn zwanych zylami. Serce znajduje sie w srudpiersiu i jest zawieszone na wielkich naczyniach krwionosnych. Jego podstawa jest zwrucona ku gorze i ku stronie prawej, a koniuszek, ktory jest utworzony przez lewa komore - ku dolowi, ku przodowi i ku stronie lewej. Przedsionki oddziela przegroda miedzyprzedsionkowa, a komory - przegroda miedzykomorowa. Wewnetrzny podzial serca uwidacznia sie na zewnetrznej powierzchni bruzdkami - okrezna i podluznal ta ostatnia wystepuje na granicy miedzy komorami. W bruzdach biegna naczynia wiencowe doprowadzajace substancje odzywcze i tlen do serca.

Naczynia krwionosne:
Sciany tetnic i zyl zbudowane sa z trzech warstw : zewnetrznej, lacznotkankowej zwanej przydanka, srodkowej, utworzonych z miesni gladkich i wlokien sprezystych o ukladzie okreznym, oraz wewnetrznej, skladajacej sie z warstwy wlokien kolagenowych i sprezystych oraz ze srodblonka.

Naczynia wlosowate, inaczej wlosniczki sa zbudowane ze srodblonka spoczywajacego na blonie podstawnej. Taka budowa jest przystosowana do sprawnej wymiany substancji miedzy krwia a tkankami. W sieci wlosniczek wystepuja naczynia wlosowate tetnicze i zylne. Na przyklad w Nerce tetnice rozdzielaja sie na szereg drobnych naczyn, ktore znow lacza sie w tetnice. Takie rozgalezienei tetnicy nazywamy siecia dziwna. W krazeniu wrotnym krew z naczyn wlosowatych jednego narzadu zbierana jest w wieksze naczynie, a nastepnie przeplywa przez naczynia wlosowate innego narzadu, np: w krazeniu wrotnym watroby krew zylna z jelit, trzustki i sledziony plynie zyla wrotna do watroby.

"Rola układu krążenia."

Układ krążenia umożliwia transport:
tlenu i dwutlenku węgla między narządami wymiany gazowej a tkankami,
substancji pokarmowych wchłoniętych z jelita cienkiego do miejsc ich magazynowania lub wykorzystania,
hormonów z miejsc ich wytwarzania do komórek docelowych,
zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii z tkanek do wątroby i do nerek,
ciepła między ośrodkami produkującymi ciepło

Pełni również rolę:
odpornościową,
uczestniczy w utrzymywaniu odpowiedniego pH, zapewnia komórkom środowisko - stałe pod względem chemicznym i fizycznym.

"Choroby układu krążenia."

Największymi przyczynami chorób układu krążenia są: nadwaga, złe odżywianie, choroba cukrzycowa, stres, nadmierna ilość tytoniu, nadmierne nadużywanie alkoholu.

Przykładowe choroby:

Miażdżyca tętnic zwana inaczej arterioskleroza, występująca w formie miażdżycy tętnic wieńcowych, miażdżycy tętnic kończyn dolnych, miażdżycy tętnicy szyjnej czy tętnic mózgowych.
Charakteryzują się zwężeniem naczyń na skutek odkładania się w nich lipidów i wapnia; blaszki miażdżycowe.
Objawy i skutki tej choroby to: niedotlenienie mięśnia sercowego, prowadzi do choroby wieńcowej i do zawału mięśnia sercowego, pojawiają się problemy z chodzeniem, udar mózgu oraz niedokrwienie mózgu, utrata pamięci, paraliż czy zaburzenia czucia.

Nadciśnienie tętnicze
Charakteryzuje się wzrostem ciśnienia krwi oraz ważna jest różnica skurczowo-rozkurczowa.
Objawia się bólem głowy, zawrotami głowy, krwotokami z nosa, zaburzeniami widzenia, może prowadzić też do wielu chorób serca, wylewu czy uszkodzenia nerek.

Zawał serca
To choroba, która powoduje obumieranie części serca, do której zwężone naczynia wieńcowe dostarczają krew.
Objawy i skutki: bóle zamostkowe promieniujące do lewego barku, nudności, bladość, uczucie lęku, może prowadzić do śmierci.

Wylew krwi do mózgu
Charakteryzuje się pęknięciem naczyń krwionośnych mózgu.
Objawy i skutki: paraliż częściowy, zaburzenia mowy, może być przyczyną śmierci.
12 3 12