Odpowiedzi

2009-06-10T16:34:51+02:00
1.Architektura jest to naśladownictwo stylistyki minionych epok. Na przełomie XIX i XX w. możemy wyróżnić neuromanizm, neogotyk(nowy gotyk), neobarok, neorenesans.W architekturze pojawily się rowniez takie kierunki jak eklektyzm, secesja.
Ze styli malarskich możemy wymienić impresjonizm, realizm.
Do wielkich twórcó kultury XIX w. możemy zaliczyć Antonio Gaudiego, Edgar Degas, Claude Monet, Vincent van Gogh(wszyscy wedle własnego uznania).
pare definicji:
eklektyzm-styl w architekturze opierający sie na laczeniu w jednej budowli elementow roznych stylow architektonicznych.
impresjonizm-kierunek w sztuce przelomu XIX i XX wieku, polegajacy na obserwacjach zmian koloru w zaleznosci od pory dnia,otoczenia, roznic nasilenia swiatla.
neogotyk-styl w architekturze nawiazujacy do rozwiazan gotyku, zapoczatkowany ok.1720 r. w anglii.
neoimpresjonizm-kirunek w malarstwie francuskim konca XIXw. próbujacy uscisliczasady impresjonizmu, wprowadzil nowe zasady malowania(pointylizm).
realizm-kierunek w literaturze i sztuce, którego głownymzalozeniem bylo odtwarzanie zjawisk i rzeczy w sposob zgodny z rzeczywistoscia, rozwinal sie w XIX w.
secesja-styl w sztuce przelomuXIX i XX wieku, charakteryzujacy sie zamilowaniemdo stylizacji, swobodnej kompozycji, gietkich plynnych linii i asymetrii.Podniosl role sztuki uzytkowej.
2 2 2