1.Sformułuj definicję surowców mineralnych.
2. Podaj znaczenie gospodarcze wymienionych surowców : gaz ziemny,węgiel kamienny, węgiej brunatny, ropa nawtowa
3.klasyfikacja skał ze wzgledu na ich spoistosc
klasyfikacja skał ze względu na sposob powstania

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-05T12:51:00+01:00
1. Surowce mineralne to związki chemiczne wytworzone w wyniku procesów geologicznych. Znajdują one zastosowanie w wielu różnych dziedzinach gospodarki.

2. Gaz ziemny - Jest często stosowany, ma duże znaczenie dla gospodarki. Używa się go w celu np. Ogrzania mieszkań, fabryk, do przetwarzania innych surowców. Jest także używany często w domu (kuchenki gazowe) oraz w samochodach z instalacją gazową.
Węgiel kamienny - jest to głównie surowiec przemysłowy stosuje się go głównie do ogrzewania mieszkań oraz spalania go do uzyskania prądu. W Polsce ma duże znaczenie dla energetyki (65% zapotrzebowania energetycznego kraju)
Węgiel brunatny - Jest podobny do węgla kamiennego, lecz jest gorszej jakości. Jest używany głównie w przemyśle energetycznym.
Ropa naftowa - Jest pochodzenia organicznego znajduje duże zastosowanie dla gospodarki. Jest używana w przemyśle energetycznym, lotniczym. Znajduje również duże zastosowanie w transporcie. Z ropy naftowej produkuje się również siatki foliowe. Jej odmiany to np. benzyna, nafta

3. Klasyfikacja skał ze względu na ich sposób powstania:

- Pochodzenie chemiczne
- Pochodzenie organiczne

Skały dzielimy na:

- Osadowe
- Wylewne
- Metamorficzne (przeobrażane)
100 2 100