Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-05T14:25:22+01:00
O bogach greckich:
Wierzenia starożytnych Greków

Grecy, podobnie jak inne ludy im współczesne [ze wyjątkiem Izraela], byli politeistami. Ich wierzenia i sztuka wywarły ogromny wpływ na literaturę, malarstwo i rzeźbę kolejnych pokoleń.
Grecy wyobrażali sobie bogów w ludzkiej postaci i uważali, że bogowie mają takie same uczucia jak człowiek. Bogowie greccy walczyli ze sobą , kochali, żenili i mieli dzieci. Różni byli od ludzi tylko nieśmiertelnością. Góra Olim była siedzibą bogów greckich. Opiekunem bogów i ludzi , najważniejszym z bogów był Zeus. Hera - jedo żona - opiekowała się ogniskiem domowym. Boginią miłości i piękności była Afrodyta, która, według jednego z mitów, powstałą z piany morskiej. Jej mężem by Hefajstos- opiekun kowali, złotników i ognia. Grecy jako naród żeglarzy czcili również boga morza o atrybucie trójząb - Posejdona. Wierzono, że od przychylności Dionizosa, boga wina i winnej latorośli , zależała ilość wina, którą Grecy mogli wyprodukować i sprzedać. Czczono także Demeter , boginie urodzajów i pól o raz Artemidę - opiekunkę świata zwierzęcego. Hermes - zajmował ważne miejsce w greckiej religii , gdyż patronował kupcom i handlowi, a także złodziejom. W świecie greckim miasta-państwa miały swoje bóstwa opiekuńcze. Boginią Aten, jak sama nazwa miasta wskazuje była Atena, uznawana za najmądrzejszą z bogiń.
Grecy wierzyli, że bogowie mają wpływ na ich losy, dlatego dbali o ich przychylność , wznosząc im świątynie, składając ofiary, modląc się oraz budować ich posągi. W święta organizowana uroczyste procesje , konkursy sportowe, poetyckie czy muzyczne. W greckim domu odpowiedzialny za obrzędy religijne był ojciec m a w imieniu państwa odprawiał je wybierany przez obywateli urzędnik. Szczególną rolę w wierzeniach odgrywali wróżbici i wyrocznie. Najważniejsza z nich mieściła się w Delfach, w świątyni Apollona, boga słońca i sztuki. Do Delf udawali się spragnieni rady i rozwiązania swoich problemów mieszkańcy Hellady.
Charakterystyczną cechą religii Greków był brak świętej księgi, spisanych i ściśle określonych modlitw, a nawet oddzielnej grupy kapłanów.
Sry jak pojawiły się błędy. Mam nadzieję, że w czymś pomogłam ;]]
5 5 5