Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-05T12:49:59+01:00
Liderzy Platformy pytani, czego nie udało się dokonać rządowi w ciągu dwóch lat, wymieniają m.in.: fragmentaryczną reformę służby zdrowia i systemu emerytalnego, dwukrotne fiasko wejścia w życie ustawy medialnej, zbyt wolne tempo prywatyzacji oraz kosmetyczną, zamiast radykalnej, reformę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Jesteśmy poważnym graczem na arenie międzynarodowej. Szczęśliwie - dzięki rządowi Donalda Tuska - skończył się okres, kiedy Polska chodziła naburmuszona po salonach europejskich - powiedział wiceszef klubu PO, a do niedawna minister w kancelarii premiera Rafał Grupiński. W tym kontekście przypomniał o udziale czołowych polityków europejskich w polskich obchodach 4 czerwca i 70-lecia wybuchu II wojny światowej, a także, że to właśnie w Warszawie zorganizowała swój kongres przed eurowyborami Europejska Partia Ludowa.

Jesteśmy partnerem, który jest przewidywalny, ma swoje miejsce w Unii, czego skutkiem jest to, że Jerzy Buzek jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego zagwarantowaliśmy sobie jednomyślność, uwrażliwiliśmy inne kraje unijne na to, że jesteśmy gospodarką węglową. W grupie nowych krajów członkowskich pełnimy niekwestionowaną rolę lidera, kraju wychodzącego z nowymi propozycjami, z którymi liczą się potem wszystkie kraje Unii - podkreśla wiceszef Platformy Waldy Dzikowski.

Politycy podkreślają, że w obliczu kryzysu światowego Polska nieprzypadkowo - jako jedyny kraj unijny - odnotowuje wzrost gospodarczy, co - ich zdaniem - dodatkowo wpływa na umocnienie naszej pozycji w Europie.
Pierwsze dwa lata, są co prawda niewidoczne, dlatego że to czas, kiedy uchwala się przepisy, wykupuje grunty, ogłasza przetargi. Nawet, jeśli nie widzimy tego jeszcze w kategoriach dróg już oddanych do eksploatacji, to faktem jest, że w tej chwili w Polsce buduje się ponad tysiąc kilometrów autostrad, które pod koniec przyszłego roku, czy za dwa lata zostaną oddane do użytku. W przyszłym roku dojdzie następne kilkaset kilometrów. To jest naprawdę wielki przełom - przekonuje Palikot.

Grupiński przypomina, że budowane są też drogi lokalne. - Przeznaczyliśmy 2 miliardy złotych rocznie na pomoc gminom i powiatom w naprawie i budowie dróg lokalnych. Wszędzie tam wymuszamy współpracę różnych podmiotów, tzn. na daną inwestycję składa się samorząd lokalny, wojewódzki i skarb państwa - wylicza.

Politycy PO podkreślają, że UEFA chwali polskie tempo przygotowań do Euro 2012. Jako sukces rządu wymieniają też budowę boisk - tzw. Orlików. - Wybudowaliśmy już ponad tysiąc "Orlików", do końca kadencji ma ich być około trzech tysięcy" - zapowiada Palikot. "Każdy malkontent powinien przyznać rację, że ten projekt nam się udał - dodaje Dzikowski.

Politycy PO oceniają jako sukces rządu ustawę o emeryturach pomostowych - choć przyznają jednocześnie - że jest ona jedynie częścią zapowiadanej wielkiej reformy emerytalnej. Wśród innych sukcesów rządu, Platforma wymienia skuteczne wykorzystanie środków unijnych, uzawodowienie armii i wycofanie wojsk z Iraku, rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, "otwarcie" zawodów prawniczych oraz ustawę kompetencyjną - zmniejszającą kompetencje wojewody na rzecz samorządu, a także ugodę, jaką ministerstwo skarbu zawarło z Eureko.
2009-12-05T12:50:10+01:00
Skuteczna walka z kryzysem gospodarczym, wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, efektywne wykorzystanie funduszy unijnych, budowa dróg ekspresowych i autostrad, "Orliki", uzawodowienie armii, wyjście polskich żołnierzy z Iraku oraz rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - to według polityków Platformy najważniejsze sukcesy rządu Donalda Tuska. Wg polityków PO rząd Donalda Tuska skutecznie przeciwdziałał skutkom kryzysu w Polsce.
2009-12-05T13:52:55+01:00
Dobra walka z kryzysem gospodarczym,
wzmocnienie pozycji polski na arenie międzynarodowej, efektywne wykorzystanie funduszy unijnych,
budowa dróg ekspresowych i autostrad, "Orliki",
uzawodowienie armii,
wyjście polskich żołnierzy z Iraku oraz rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego,