Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-05T13:24:54+01:00
Bezwładnośc czyli I zasada dynamiki Newtona : wynika z niej ze kazde cialo jest bezwladne tzn. nie moze sie samo wpraweic w ruch , zatrzymac. miara bezwladnosci jest jego masa.
Ciężar ciała to siła z jaka cialo w wyniku przyspieszenia ziemskiego dziala na podloze umozliwiajace mu swobodny spadek. ciezar ciala jest wypakowa sily przyciagania ziemskiego oraz sily odsrodkowej bezwladnosci wywolanej ruchem obrotowym ziemi.
Masa charakteryzuje bezwladnosc cial. z masa zwiazanie jest oddzialywanie grawitacyjne, jednostka masy jest 1 kg.
3 2 3
2009-12-05T13:32:32+01:00
Masa – w fizyce jedna z najważniejszych wielkości fizycznych określająca bezwładność (masa bezwładna) i oddziaływania grawitacyjne (masa grawitacyjna) obiektów fizycznych. Potocznie rozumiana jako ilość materii i energii zgromadzonej w obiekcie fizycznym. Jest wielkością skalarną, najczęściej oznaczaną przez m.

Bezwładność – właściwość wszystkich ciał materialnych, polegająca na tym, że w inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa siła lub działające siły równoważą się, to porusza się ono ruchem jednostajnym lub pozostaje w spoczynku. Zmiana prędkości ciała wymaga działania siły. Bezwładność ciał postulowana jest przez zasady dynamiki Newtona. Miarą bezwładności ciała jest jego masa, natomiast jej odpowiednikiem w ruchu obrotowym - moment bezwładności.

Ciężar ciała na Ziemi to siła , z jaką Ziemia przyciąga ciało. Inaczek siłę tę nazywamy ciężkość.
2 3 2