Odpowiedzi

2009-12-05T13:46:51+01:00
Australopitek- zamieszkiwał środkowo-wschodnią Afryke około 4 milionów lat temu. Przedstawiciele australopitków mieli niewieliki mózg, byli niskiego wzrostu i poruszali się w pozycji pochylonej.

Człowiek uzdolniony( homo habilis)- pojawił się około 2,5 miliona lat temu. Jako pierwszy do zdobywania pożywienie wykorzystywał prymitywne kamienne narzędzia trące i tłuczki. Badacze uważali również, że wykształcił pierwotną forme języka.

Człowiek wysportowany(homo erectus)- żył od 1,9 miliona lat do 500 tysięcy lat temy. Wytwarzał narzędzia nazywane pięściakami, wynalazł oszczep, a także używał ognia. Mieszkał w obozowiskach lub w jaskiniach.

Neandertalczyk(homo neandertalensis)- zamieszkiwał Afryke, Azję i Europe. Przez kilka tysięcy lat grypy neandertalczyków oraz ludzi współczesnych żyły obok siebie.

Człowiek rozymny(homo sapiens)- postarił udoskonalać narzędzia i zaczął wytwarzać kulturę. Jego rozwój trwa do dziś.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-05T13:52:06+01:00
Australopitek - małpa południowa (łac.australis-połidniowy, gr.phitekos-małpa.)
czas : około 2,5 mln. lat temu - afryka
cechy osobnicze: pionowa postawa ciała ,dwunożny chód,stopa z wyraźną piętą i wielkim palcem skierowanym do przodu,osobniki mierzące ok. 110-150 cm. i 30-50 kg.,wytwarzał ostre słupki z krzemienia.

Homo habilis-człowiek zręczny
czas: około 2 mln. lat temu
cechy osobnicze: miał większy mózg,posiadał zdolność do wytwarzania narzędzi,używał pięściaków (prostych narzędzi z krzemienia), nie plował ale korzystał z tego co zostawiły drapieżniki.

Homo erectus-człowiek wyprostowany
czas:około 1,8 mln. lat temu
- 30tyś. lat temu Afryka,Półwysep Arabski, pd.Azja
cechy osobnicze: wykonywał doskonalsze narzędzia,prowadził regularne łowy,potrafił rozniecać ogień,ta forma długo zamieszkiwała tereny Europy.

Neandertalczyk
czas:około 200-350 tyś. lat temu .... około 100 tyś.lat temu wyemigrował na Bliski Wschód . wymarły około 40 tyś. lat temu.
cechy osobnicze: zajmował się zbieractwem i myślistwem,potrafił obsługiwać się ogniem,opiekował się chorymi i starymi osobnikami,chował swoich zmarłych
(ślady wierzeń i istnienia religii ) .

Homo sapiens-człowiek rozumny
Kromaniończyk (od Cro-Magnon)
czas:około 100 tyś. lat temu przybył z Afryki do Europy
cechy osobnicze: stosował precyzyjniejsze narzędzia,był ruchliwy (dotarł do Australii,Ameryki Płn. zasiedlając wszystkie kontynenty.

;]
2 3 2