Odpowiedzi

2009-12-05T16:28:33+01:00
Sumienie jest to głos duszy, który mówi nam co jest dobre a co złe. Jest to zdolność pozwalająca człowiekowi patrzyć na swoje czyny i odpowiednio je oceniać. Sumienie nas "ostrzega" przed tym czego będziemy potem żałować jeżeli to zrobimy. Mamy poczucie winy, chcemy naprawić zło. Każdy powinien słuchać swojego głosu sumienia i kształtować je tak , by prawidłowo oceniało dobro i zło.Człowiek "prawego sumienia" to człowiek który swojego sumienia nie zagłusza i nie zniekształca. Nazywa po imieniu dobro i zło...
Każda rodzina bierze początek z woli Ojca lecz poczyna się zawsze pod sercem matki - rodzi się człowiek- małe dziecko.
Jest ono źródłem nadziei. Mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci dla nich pracują i trudzą się. Nadchodzi jednak taki czas gdy już nie dziecko, ale jako dorosły człowiek zadajemy coraz trudniejsze pytania, które nas nurtują, chociaż po co człowiek żyje? Przed oczami przesuwają się jak paciorki różańca nasze chwile radości, smutki, troski. Przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Zastanawiamy się czy staraliśmy się być człowiekiem prawego sumienia, czy odróżnialiśmy dobro od zła.Nasze życie człowieka obfituje w sytuacje gdy ciągle musimy wybierać.Dla każdego człowieka chrześcijanina drogowskazem są pouczenia kościoła.Człowiek się zastanawia jaki wpływ na jego rozwój miała rodzina i najbliższe otoczenie.Ogromny wpływ mogą mieć i wywierać środki masowego przekazu.Toteż dojrzały człowiek musi być czujny słysząc różne opinie i widząc różne wzorce postępowania. Ciągłe postępowanie zgodne z sumieniem doskonali je, postępowanie zaś z nim sprzeczne może sumienie znieczulić i wypaczyć. Jako człowiek rozumny zawsze musimy szukać właściwych motywów postępowania. Odkrywać je dzięki Słowu Bożemu. Sięgać często po Pismo Święte i wczytywać się w nie. Wsłuchiwać się też uważnie w liturgię słowa w czasie Zgromadzenia Eucharystycznego. Trzeba czuwać.
Z każdym dniem stajemy się coraz bardziej człowiekiem dorosłym, bierzemy w swoje ręce własną przyszłość. Od nas zależy jakim jesteśmy człowiekiem. Każda nasza spowiedź ma być nawróceniem. Starajmy się być ludźmi prawego sumienia. Nie zagłuszajmy go nazywajmy po imieniu dobro i zło.
1 5 1