Odpowiedzi

2009-06-08T18:32:45+02:00
Sarmatyzm wywodzi sie od siedemnastowiecznej szlachty która trwoniła pieniądze niż na żóld żołnieży polskich. Szlachta była naiwna , zabobonna, zuchwała , był to stan pełen materialistów , fanatyzmów, pychy. Mieli oni szczególne zamiłowanie do biesiadowania , pijaństwa , awanturniczosci oraz przepuchu. Wierzyli w to iz Bóg czuwa na polska szlachtą , że naród polski jest narodem wybranym oraz że bez wiedzy Boga włos im z glowy nie spadnie.
Do najważniejszych wad sarmackich lecz tylko paru z wielu należą: megalomania szlachecka,ksenofobia, skrajny konserwatyzm, rygoryzm, odchodzenie od tolerancji religijnej , barbarzyństwo , topienie fortun czy dogmatyzm oraz dwocja.
Wielu sarmatow żyło w epoce baroku co dało o sobie znać w polityce czy w sytuacji zewnetrznej jak i wewnetrznej kraju. Wacław Potocki krytykowal szlachtę za rozrzutnosc , zycie ponad stan , materializm , lekkomyślne trwonienie pieniędzy na zbytki , wystawnosc , marnotrawstwo , próznosć. Lekk0myslne wyrzucanie pieniedzy na zbytki które sa potrzebne na żółd żołniezy , którzy nie sa w stanie branic kraju sa wynikiem samolubstwa , prywaty egoizmu stanowego oraz obojetnosci na los kraju czy brakiem patriotyzmu

W dzisiejszych czasam samrmatow juz nie ma chyba ze pojedyncze przypadki. Mamy grono polityków, prezydenta krzy badz co nie badz maja na serach los kraju i obywateli. Zycie prowadza mniej wystawny styl zycia , poswiecaja czas na rodzine. Młodziez sie kształci , idzie na studia . Dba o swa przyszlosc . Nie ma miejsca megalomania , ksenofobia czy konserwatyzm.
2 4 2