Na podstawie tekstu pt Przed obliczem słońca Egiptu napisz co czują:poddani Faraon Książe Ramzes

reszta w załączniku daje dużo punktów więc prosze o odp a naj bedzie naj 100%
Im bardziej posuwali się w górę rzeki, tym bardziej było ludu na obu brzegach i czółen na Nilu, tym więcej płynęło kwiatów, wieńców i bukietów rzucanych pod statek faraona.

O milę za Memfisem stały ciżby z chorągwiami, bogami i muzyką i rozlegał się gwar, podobny do zgiełku burzy.

- Otóż i jego świątobliwość!- zawołał radośnie Tutmozis.

Oczom patrzących ukazał się jedyny widok. Środkiem szerokiego zakrętu płynęła ogromna łódź faraona, z przodem podniesionym jak łabędź. Z prawej i lewej strony, niby dwa olbrzymie skrzydła, sunęły niezliczone łódki poddanych, a z tyłu, niby bogaty wachlarz, roztaczał się orszak władcy Egiptu.

Kto żył – krzyczał, śpiewał, klaskał lub rzucał kwiaty do stóp panu, którego nawet nikt nie widział. Dość było, że nad złocistym namiotem i pękami strusich piór powiewała czerwono- niebieska chorągiew, znak obecności faraona.

Ludzie w łódkach byli jak pijani, ludzie na brzegu jak oszaleli. Co chwilę jakieś czółno potrącało lub wywracało inne i ktoś wpadał w wodę, z której na szczęście uciekły krokodyle spłoszone niebywałym hałasem. Na brzegach popychano się, nikt bowiem nie patrzył na sąsiada, na ojca, na dziecko, ale obłąkane oczy wlepiał w złocistydziób łodzi i namiot królewski. Nawet ludzie tratowani, którym rozhukany tłum bezmyślmie gniótł żebra i skręcał stawy, nie m9ieli innego okrzyku nad ten:

- Żyj wieczni, władco nasz!... Swieć, słońce Egiptu!...

Szał powitalny niebawem udzielił się i łodzi następcy tronu: oficerowie, żołnierze i wioślarze, zbici w jeden tłum, krzyczeli na wyścigi, a Tutmozis, zapominając o następcy tronu, wdarł się na wysoki przód statku i o mało nie wleciał w wodę.

Wtem z królewskiej łodzi zatrąbiono i po chwili odpowiedziała trąbka ze statku Ramzesa. Drugi sygnał – i czółno następcy przybiło do wielkiej łodzi faraona.

jak sie niedoczytacie z załącznika to moze czytaliście ten tekst lub macie podręcznik miedzy nami str 97 a jak nie no to chociarz z tego co wam podaalm

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-05T21:01:45+01:00
Nigdy nie zapomne tego dnia było bardzo tłoczno narpiew nie wiedziałem o co chodzi ale póżniej ludzie mi powiedzualo . Faraon przyjechał statkiem póżniej okozało ze przypłydoł do ramzesa. Dokładnie nie słuchałem co oni mówili pozieważ było bardzo głośno. Podobno chodziły plotki że Memfisem zostanie faraonem.
( tak napisz bo mialośmy na lekcji dostałem z tego 4 :P)
1 3 1