Odpowiedzi

2009-12-05T17:28:10+01:00
"Skąpiec", jedna z najzabawniejszych komedii Molière'a, należy do "żelaznego repertuaru" teatrów.

W utworze tym autor prowadzi z czytelnikiem swoistą grę, balansując między komizmem a tragizmem. Molière potrafi rozśmieszać do łez, a równocześnie ukazać smutną prawdę o nas samych. "Skąpiec" jest, tak naprawdę, komedią o człowieku ogarniętym chorobliwą manią posiadania majątku za wszelką cenę. A cena to naprawdę wysoka - zniszczone więzy rodzinne i samotność. Tytułowy bohater, Harpagon, przestaje być komiczny w scenach, które pokazują go jako ojca. Z powodu skąpstwa nie liczy się z uczuciami swoich dzieci, nienawidzi ich i chce się ich pozbyć. W tym celu snuje małżeńskie plany - córkę wyda za każdego, kto weźmie ją bez posagu, syn powinien się ożenić ze starszą i bogatą wdową.

Komedia ta ukazuje więc całkiem niewesołe oblicze jako studium tyranii i przemocy w rodzinie, a także skrajnego materializmu. I kto wie, czy właśnie nie to odczytanie jest najbardziej interesujące i aktualne dla współczesnego czytelnika.
19 4 19
2009-12-05T17:52:39+01:00
Bogaty i skąpy mieszczanin paryski Harpagon ma dwoje dzieci, które go nie kochają i nie szanują – Elizę i Kleanta. Córka
poznaje młodego człowieka, który chcąc się z nią widywać, podstępem dostaje się do domu jej ojca i pod imieniem Walerego pracuje jako zarządzający domem Harpagona. Kleant zaś zakochał się w ubogiej dziewczynie, Mariannie; trudno jednak przypuszczać, by ojciec zezwolił na to małżeństwo.

Rzeczywiście, Harpagon ma zupełnie inne zamiary w stosunku do swych dzieci, a sam chce się ożenić z Marianną. Rajfurka o imieniu Frozyna podejmuje się skojarzenia tego małżeństwa. Marianna nie zna Harpagona i nie wie, że to ojciec młodego blondyna, który ubiega się o jej względy. Dziwaczna postać skąpca napawa dziewczynę przerażeniem, ale widok Kleanta dodaje jej trochę otuchy. Wobec porozumienia, które natychmiast nawiązują młodzi pan domu zaczyna coś podejrzewać i chce jak najszybciej wyświetlić sprawę. Udaje, że zastanowił się nad swoim wiekiem i proponuje synowi małżeństwo z Marianną. Prostoduszny młodzieniec wpada w pułapkę, ale wyprowadzony z błędu oświadcza, że nie wyrzeknie się Marianny.

Nagle, przerażające odkrycie każe Harpagonowi zapomnieć o gniewie na syna: ukradziono mu szkatułkę zawierającą dziesięć tysięcy franków. Złodziejem jest Strzałka, lokaj Kleanta, wypędzony niedawno przez Harpagona, ale na skutek insynuacji służącego Jakuba pragnącego zemścić się na rządcy za kije, które od niego dostawał, podejrzenie pada na Walerego. Aby się z tego podejrzenia oczyścić Walery musi wyznać swoje prawdziwe imię. Ku zdumieniu obecnych Marianna rozpoznaje w nim wówczas brata, a imć Anzelm (mężczyzna pięćdziesięcioletni, za którego Harpagon zamierzał wydać Elizę)- jest ich ojcem! Po wielu fantastycznych przygodach odnajduje się rodzina rozproszona niegdyś podczas katastrofy na morzu.

Wówczas zjawia się Kleant i proponuje ojcu transakcję – znajdzie cenną szkatułkę, jeśli Harpagon odda mu Mariannę. Skąpiec zgadza się na wszystko, nawet na małżeństwo Elizy i Walerego, byleby nie musiał wydawać pieniędzy na śluby swoich dzieci i dostał nowe ubranie na tę uroczystość.
11 2 11