Odpowiedzi

2009-12-05T19:46:24+01:00
1.działanie wirusów

Działanie wirusów komputerowych uzależnione jest na ogół od zamierzeń ich twórców jednak czasami zdarzają się sytuacje gdy wirus działa inaczej niż został zaprogramowany (np. jego autor nie uwzględnił jakiejś specyficznej sytuacji). Wyróżniamy trzy podstawowe fazy działania wirusa komputerowego:

* I faza - aktywacja: jest to uruchomienie głowy wirusa. W przypadku wirusów dyskowych polega na uruchomieniu komputera z zarażonego nośnika, natomiast w przypadku wirusów plikowych jest to uruchomienie zainfekowanego programu. Faza ta jest obligatoryjna i po jej zakończeniu wirus może zakończyć swoją działalność.
* II faza - destrukcja: polega na dokonaniu zniszczeń w systemie (np. na usunięciu plików). Jest to najniebezpieczniejsza część działalności wirusa. Faza ta jest opcjonalna, a niektóre wirusy na tym etapie kończą swoje działanie.
* III faza - ujawnienie: polega na poinformowaniu użytkownika o obecności niechcianego programu (np. odegranie melodyjki czy wyświetlenie komunikatu). Faza ta jest opcjonalna.

Pierwsza faza występuje zawsze, natomiast moment wykonania dwóch pozostałych jest dowolny. Możliwe są następujące kolejności wykonania: I, I-II, I-III, I-II-III, I-III-II.http://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_komputerowy
2 4 2