Odpowiedzi

2009-12-05T19:29:09+01:00
Penelopę obudziła Eurykleja – była piastunka Odyseusza i poinformowała ją że mąż wrócił do domu. Niemały szok wywołała u królowej wiadomość, że był to właśnie ów wędrowny żebrak z którym rozmawiała poprzedniego wieczoru. Odetchnęła z ulgą słysząc także, że Odyseusz rozprawił się z jej zalotnikami. Zeszła do sali biesiadnej i rozwiały się ostatnie wątpliwości - przed jej oczami stał mąż!
Oboje płakali ze szczęścia zapewniając się o swojej miłości. Cała noc zeszła im na opowiadaniu o tym co przeżyli podczas tych dwudziestu lat rozłąki. Rano w towarzystwie Telemacha, Eumajosa i Filojtiosa poszli na wieś odwiedzić starego ojca Odyseusza, Laertesa. Ojciec początkowo nie poznał Odysa ale na widok charakterystycznego znamienia na nodze syna opuściły g wątpliwości. Rzucił się mu na szyję płacząc z radości….
W Itace rodziny pomordowanych zalotników zebrały swoje siły i ruszyły pomścić śmierć swoich bliskich. Zbrojna grupa otoczyła dwór Laertesa i wkrótce rozpoczęła się walka. Trwała jednak króciutko. Przerwała ją bogini Atena nakazując walczącym uczynić przymierze. Tak tez się stało ponieważ nikt się nie ośmielił jej sprzeciwić…