Odpowiedzi

2009-12-06T10:07:54+01:00
Sztuka starożytna i ogólnie starożytność dotyczy okresu od 4000 r.p.n.e do IV-V wieku n.e. Obok okresów jasnych charakteryzujących się rozwojem kultury, sztuki, filozofii, były również lata zacofania (epoki ciemne, mroczne) w których tworzono liczne dzieła sztuki zachwycające do dzisiejszego dnia.
W obecnych czasach tworząc wspaniałe dzieła wzorują się na koncepcji starożytnych artystów. Nie sądzę aby dzisiejsza sztuka przetrwała tyle wieków, ponieważ nie jest ona przez wszystkich zrozumiała. Niepodoba się ludziom tak jak podobała się i podoba nadal sztuka starożytna.

Postać ludzka jest inspiracją dla artystów już od czasów prehistorycznych. Pierwsze marmurowe posągi z okresu kultur cykladzkich, nazywane idolami, pochodzą z lat 2500-1400 p.n.e. Ich proste, abstrakcyjne formy zachowały swój urok do dzisiaj. W V wieku p.n.e. nastąpił rozkwit sztuki greckiej, która inspirowała i nadal inspiruje europejskich artystów. Na poparcie tego stwierdzenia podaję przykłady:
*męskie akty
*klasyczna symetria (odlany z brązu Apollo z Piombino stanowi świadectwo greckiego ideału piękna) Była to rzeźba stworzona około 500 r.p.n.e.
*posąg Sfinksa (Egipt)
Dzisiejsze rzeźby nie oddają tak wiernie szczegółów i piękna ciała ludzkiego, są bardziej stylizowane. To tyczy się nie tylko człowieka, ale również zwierząt, roślin, przedmiotów..

Również w budownictwie dostrzegamy wzorowanie się na starożytnych wzorcach architektonicznych.(bloki mieszkalne, domy tworzone są na podstawie kwadratu, lub prostokąta) np. .piramidy egipskie =>podstawą był kwadrat.
Rzymskie budownictwo było niedoścignionym wzorcem przez 1000 lat.

Podobnie było z malarstwem. Obrazy wielkich malarzy tworzących w starożytności możemy zaobserwować na ścianach w wielu bogatych domach, a bogatych ponieważ są one bardzo cenne, drogie, wytworne. Malarstwo tamtejsze było kompletnie nieporównywalne do dzisiejszego. Teraźniejsze malarstwo jest wielotematyczne, natomiast w starożytności opierało się ono głównie na tworzeniu: scen wojennych, ważnych zdarzeń, portretów, pejzarzy.Starożytni malarze zastosowali po raz pierwszy cienie, nie bali się używać kolorów, choć były one stonowane. Dzisiejsi malarze zawdzięczają im farbę olejną, bez której nie stworzonoby tak wspaniałych obrazów, oraz wenę twórczą, która jest niezbędna do stworzenia nowego dzieła. Przykładem niepowtarzalności, idealnego doboru kolorów (stonowanych) mogą być Portrety znalezione w Pompejach.

O nieprzemijalności sztuki starożytnej świadczy fakt, że dzieła sztuki zgromadzone są w wielu muzeach w Polsce i na świecie, gdzie podziwiane są przez masy turystów, artystów, oraz ludzi z całego świata. Przykładem muzeów są :
* Luwr w Paryżu
* British Museum w Londynie
*Muzeum Tatr w Zakopanem

Następnym argumentem na potwierdzenie mojej tezy jest teatr, który powstał w starożytnej Grecji. Była to na początku naprawdę bardzo prymitywna forma teatru, ale z czasem zaczął się on rozwijać i udoskonalać. Jego głównym celem było wywołanie katharsis (uszlachetnienie widza), co zresztą zauważamy do dzisiejszego dnia. W teatrze widz odcina się od otaczającej go rzeczywistości i skupia się na akcji odgrywanej na scenie. Gdyby nie starożytni Grecy nie mielibyśmy dzisiaj takiej formy rozrywki.

Równie ważne jest to, że naczynia, wazony, wazy wyrabiane w czasach tak odległych każdy z nas ma w swoich domach. Nasze dzisiejsze wazony to nic innego jak tamtejsze amfory.(Attycką amforę z połowy VI w.p.n.e.-malarstwo czarnofigurowe, możemy znaleźć w Luwrze).Kratery różnego rodzaju to dzisiejsze misy.(Attycki krater 515-510r.p.n.e.-malarstwo czerwonofigurowe. Luwr).Zdobienia wykonywane ręcznie, były pomysłem starożytnych twórców, a my przejęliśmy ten wzór wykonywania naczyń a dlaczego? Bo ze zdobieniami naczynie wygląda zupełnie inaczej, ładniej, bardziej twórczo. To przeróżne wzory przyciągają naszą uwagę przy kupnie jakiegoś naczynia.

Myślę, że udało mi się potwierdzić, iż sztuka starożytna jest nieprzemijalną wartością, oraz na czym ta nieprzemijalność polega. Na koniec dodam, że sztuka starożytna ma naprawdę wiele wspólnych cech z dzisiejszą twórczością. Jedno jest pewne...sztuki starożytnej nie da się skopiować, jest ona jedyna w swoim rodzaju.
1 5 1