Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T10:19:38+01:00
Bogurodzicę wykonywano między innymi przed bitwą pod Grunwaldem. Najstarszy zapis Bogurodzicy pochodzi z początku XV wieku. Obejmuje dwie strofy i jest opatrzony nutami. Dopiero z czasem dopisywano kolejne, tak że utwór rozrósł się do 22 zwrotek. Bogurodzica była pieśnią bojową rycerstwa polskiego. Obecnie uznaje się ją za pierwszy hymn narodowy. Nazywano ją "carmen patrium" czyli pieśnią ojców, pieśnią ojczystą.
Gaude Mater Polonia została napisana w języku łacińskim. Pieśń ta jest ważnym elementem uroczystej inauguracji roku akademickiego na wyższych uczelniach.
6 3 6
2009-12-06T10:19:20+01:00
Bogurodzica to jedna z najstarszych polskich pieśni patriotycznych – powstała ok. 1300 roku.
Według Jana Długosza śpiewano ja podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Pierwotnie pieśń składała się z dwóch zwrotek, późniejsze wersje rozbudowywano o dodatkowe strofy o tematyce m.in. pasyjnej i wielkanocnej. "Bogurodzica" straciła na znaczeniu pod koniec XVI wieku.


Gaude Mater Polonia-Śpiewało ją rycerstwo polskie po odniesionym zwycięstwie. Później pieśń towarzyszyła uroczystościom narodowym. Pierwsza zwrotka, w czterogłosowym opracowaniu Teofila Klonowskiego, jest obecnie śpiewana w czasie inauguracji roku akademickiego, zamiennie z pieśnią Gaudeamus igitur. Najczęściej śpiewa się zwrotki pierwszą i dziesiątą (Ergo felix Cracovia...).
2 5 2