Przybyłeś jako widz z greckiej kolonii nad Morzem Czarnym do Olimpii na igrzyska ku czci Zeusa. Opisz swoje wrażenia. Pomoże Ci w tym poniższy plan i tekst źródłowy.
a) Droga na igrzyska.
b) Położenie Olimpii.
c) Opis obiektów.
d) Przybycie zawodników i publiczności.
e) Uroczystości początkowe (inauguracja).
f) Rozgrywane zawody (dyscypliny), w tym również konkursy artystyczne.
g) Dekoracja zwycięzców.

1

Odpowiedzi

2009-12-06T12:55:11+01:00
W 776 r.p.n.e. były pierwsze Igrzyska w Olimpii.
Pochodzę ze Sparty więc nie miałem ogromnej odległości do pokonania.
Jadąc natknąłem sie na wielu innych podróżników w tym innych zawodników podróżujacych do Olimpii. Olimpia były miastem pieknym. Już przy samej bramie było bardzo wielu rycerze pilnujących porządku. Brzybyłem już 2 dni przed rozpoczeciem Igrzysk więc miałem trochę czasu na przygotowanie sie do zawodów. W Olimpii było wiele pieknych i ogromnych Budowli oraz rzeźb.
Przede wszystkim zachwyciły mnie tubylcza kultura i architektura, które ukazywały ludzkie piekno. Dzien przed rozpoczeciem Igrzysk miasto wypełniło sie do ostatniego wolnego miejsca. Nareszcie sie rozpoczęło. Pierwszego dnia wszyscy zawodnicy modlili sie przed wielkim pomnikiem Zeusa ślubując mu wiernośc oraz sprawiedliwa walkę. Drugiego dnia udział w zawodach brali tylko młodzi chłopcy, którzy chcieli sie pokazac przed publicznoscia. Trzeciego i czwartego dnia nareszcie starsi mogli zacząć zmagania. Konkurowalismy w rzucie oszczepem i dyskiem, skokach w dal, biegach, pankrationie, zapasach i boksie. Bogatsi mogli pozwolić sobie także na wyścigi rydwanów, które odbywały sie na torze specjalnie od rydwany zbudowanym czyli hipodromie.
Ostatniego piatego dnia nagradzany był tylko jeden zwycięzca. Zostwał on bohaterem i przynosił sławę miastu z którego pochodził
26 4 26