Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T13:04:01+01:00
Antygona to główna bohaterka książki Sofoklesa pt. ,,Antygona?. Była ona córką Edypa i Jokasty, oraz siostrą Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa. Jej narzeczony to Hajmon - syn króla Kreona.

Antygona ponad wszystko ceniła prawa boskie, religię i rodzinę. Kiedy jej zrozpaczony ojciec wydłubał sobie oczy, ona postanowiła towarzyszyć mu aż do śmierci. Kochała również bardzo swoje rodzeństwo - Ismenę, Polinejkesa i Eteoklesa. Gdy Kreon zakazał pochowania Polinejkesa, Antygona mimo, iż wiedziała co jej grozi, nie wahała się ani chwili, od razu podjęła decyzję o pogrzebaniu brata. Kiedy Ismena odmówiła współpracy, była dla niej oschła, niemiła, gardziła słabością siostry. Antygona w przeciwieństwie do Ismeny odznaczała sie siłą woli i charakteru. W sporze z Kreonem ukazuje męską odwagę. Wadami bohaterki są samowola i upór, o które obwinia ja zarówno chór, jak i król. Są to jednak wady szlachetne, gdyż służą słusznej sprawie.

Antygona jest pewna swoich racji. Gdy podjęła decyzję o pogrzebaniu Polinejkesa, nikt nie mógł jej powstrzymać. Dla niej prawa boskie, nakazujące pogrzebanie zmarłych są wyższe i ważniejsze od tych ustanowionych przez człowieka. Antygona była świadoma tego, że spotka ją kara, że umrze. Nie bała sie jednak tego. Koszt tej odwagi jest straszliwy, bo miała świadomość, że jest dopiero u progu życia. Dlatego pożegnała je ze łzami w oczach.

Moim zdaniem Antygona jest postacią pozytywną, gdyż jest pewna siebie, dąży do wytyczonych celów. W tym przypadku jest to obrona praw boskich, odwiecznych. Myślę, że postąpiłabym tak samo jak ona, bo uważam, że reguły ustalone przez Boga są najważniejsze.