1Jaka powinna być rola państwa w gospodarce wolnorynkowej?
2czy ma ona jedynie strzec bezpieczeństwa pozostawiając reszte w rekach obywateli?
a może odwrotnie powinno byc opiekuńcze, musi ściągać duże podatki od obywateli i za pomocą uzyskanych w ten sposob środkow ofereować wszystkim także slabszym i uboższym bezplatną edukację, opieke zdrowotną różne dopłaty i zasiłki!
jak ty uważasz?

pilne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T15:58:45+01:00
Ad. 1 Rola państwa w gospodarce wolnorynkowej powinna byc znaczaco ograniczona. Państwo nie powinno ingerować w sfere gospodarcza, chyba że w szczególnych przypadkach takich jak utrzymanie strategicznych zakładów panstwowych ( poczta polska )

ad.2 Uwazam, że panstwo powinno miec model gospodarki liberalnej tzn. nie powinno posiadac rozbudowanego systemu opieki socjalnej. Nie uwazam tak poniewaz nie jestem zwolennikiem zaniedbywania biednych ludzi. Martwie sie jednakze o stan gospodarczy panstwa. Trzeba pamietac ze im wiecej pieniedzy rozdaje sie ludziom którzy nie zwiekszaja produktu krajowego brutto, tym sytuacja finansów jest coraz cięższa poniewaz system finansowy traci swoją płynnosc. Dochody do budzetu panstwa sa mniejsze niz jego wydatki. To bardzo niekorzystne np. dla systemu emerytalnego tzn. Jeden młody człowiek muysi utrzymywac kilku starszych.
Podsumowujac panstwo nie powinno dawac obywatelowi zgodnie z przysłowiem ryby tylko wędke. Tłumaczac to przysłowie obywatel musi sam zarobic na swoje utrzymanie jesli jest zdolny do pracy. Rozdawanie pieniedy publicznych demobilizuje człowieka i nie pobudza go do kreatywnego rozwoju i podjecia pracy.

P.S Zadanie dyktował mi starszy brat który studiuje politologie i wszystko mowił z głowy :) wiec prosze bardzo o przyznanie punktów gdyz sa mi potrzebne :)
36 4 36