Odpowiedzi

2009-12-06T14:59:45+01:00
Przykłady : Cefalotus, Dzbaneczniki, Heliamfora, Kapturnice ,Muchołówki, Pływacze ,Rosiczki ,Tłustosze .

--Skoro rośliny te nie znalazły pożywienia w podłożu, postanowiły zdobyć go w inny sposób - pobierając go od schwytanych i strawionych zwierząt. W
4 5 4
2009-12-06T15:31:27+01:00
OWADOŻERNE ROŚLINY-[rośliny mięsożerne] to samożywne rośliny zielone,siedlisk ubogich w składniki mineralne,dożywiające się związkami azotu z ciał chwytanych owadów,organizmów zwierzęcych najczęściej pająków,ślimaków;wyposażone są w specjalne aparaty pułapkowe np:liście,w których za pomocą enzymów trawią schwytane zwierzęta lub owady;w Polsce występują głównie;rosiczka,tłustosz,pływacz.
ROSICZKA-[DROSERA]-kosmopolityczna bylina torfowiskowa,owadożerna;liście z lepkimi włoskami przytrzymują owady;wydzielają enzymy trawienne i wchłaniają pokarm;w Polsce 3 gatunki chronione.
TŁUSTOSZ POSPOLITY-[PINGUICULA VULGARIS]-owadożerna bylina,liście wydzielają śluz i chwytają owady;w Polsce występuje głównie na torfowiskach.
PŁYWACZ-[UTRICURALIA]-kosmopolityczna,wodna lub błotna bylina owadożerna;liście nitkowate z pęcherzykowatymi aparatami chwytnymi;w Polsce występuje 6 gatunków;m.in. pływacz pospolity [UTRICURALIA VULGARIS].

Mam nadzieję,że ci coś pomogłam.HEJA
4 3 4