Odpowiedzi

2009-12-06T15:37:02+01:00
Last weekend, on Saturday I was spending my free time with family in the house. Ok. I'm starting to begin with. I got up at ten o'clock a.m. Even so I didn't rest. Next I had a shower because I am caring on hygiene. I was peased because my dad went to home. My dad is super! Later I made a breakfast. I ate bread, cereal and toasts. I drank milk. After breakfast I got dressed. I puton: T-shirt and jeans. Then was 12 o'clock a.m. Next I went to the shop with my brother. We bought a chocolate, grape and rools. So do I also bought a newspaper. Later, I was watching TV whole two hours. I was starved. Then my mum finished made a dinner. After dinner I finished surf the Internet whole one hour. Later, when I finished surf the Internet, I washed the dishes. (I hate washing a dishes!!!) Next I playing with my mum, with my dad and with my brother on game "Eurobiznes" I won! :) It was nine o' clock p.m. Then I watched TV. Later I had a shower and I went to bed. And this day ended!
3 4 3
2009-12-06T15:51:16+01:00
Po POlsku:

W ten weekend zdarzyło się wiele ciekawych rzeczy.
W sobotę jak zwykle musiałam posprzątać swój pokój,lecz miałam inne plany więc zaczęłam sprzątanie w piątek. Skończyłam również tego dnia więc moje plany sobotnie udały się. Z koleżanką Magdą umówiłam się o 11 godzinie że pójdziemy na miasto by zrobić zakupy mikołajkowe. Buszowałyśmy do godziny 16 po czym wróciłyśmy do domu by zjeść obiad. Potem pojechałam na łyżwy z inną koleżanką która ma na imię Monika. Było bardzo zabawnie. Było już późno więc zaszłyśmy jeszcze do kawiarni gdzie zmarznięte napiłyśmy się gorącej czekolady. O 20 byłam już w domu. Następnego dnia w niedzielę obudziłam się wcześnie, patrzę a koło mojego łóżka leżą pięknie zapakowane paczki. Byłam bardzo ciekawa co w nich jest, więc zaczęłam otwierać. Było tam mnóstwo ciekawych rzeczy między innymi kolczyki, kosmetyki, ciuchy, gry i wiele wiele innych fajnych rzeczy. Na 11 poszłam do kościoła. Nic się już tego dnia ciekawego nie zapowiadało, a tu gdy wróciłam zastała mnie miła niespodzianka. Przyjechała moja kochana siostra z Lublina. Razem grałyśmy w The Sims 3 i jadłyśmy słodycze które dostałam. Niestety o 17 musiała już jechać, lecz i tak mile spędziłam ten dzień. Potem odrabiałam lekcje ponieważ jutro w końcu trzeba iść niestety do szkoły.

PO Angielsku:
This weekend happened to a lot of interesting things.
On Saturday, as usual, I had to clean his room, but I had other plans so I started cleaning on Friday. Also finished the day on Saturday so my plans went up. The friend arranged to Magda about 11 hours that we go to town to do some shopping. We went for 16 hours then went back home to eat lunch. Then I went to skate with another friend who's name is Monica. It was very funny. It was late so we went to a cafe where he still frozen hot chocolate wypiłyśmy. About 20 I was already at home. The next day, Sunday I woke up early, I look around my bed and lie beautifully wrapped packages. I was very curious what is in them, so I started to open. There were lots of interesting things including earrings, cosmetics, clothes, games and many other cool stuff. At 11 I went to church. Nothing that has not herald an interesting day, and there when I returned she found me a nice surprise. My dear sister arrived from Lublin. Total play The Sims 3 and ate candy that I got. Unfortunately, about 17 have already had to go, but so nice and spent the day. Then I did lessons since the end of tomorrow, unfortunately, have to go to school.
1 5 1