Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T15:41:55+01:00
1. Działalność Józefa Piłsudskiego podczas I wojny światowej. Legiony Polskie

Po wybuchu I wojny światowej, Józef Piłsudski utworzył z członków związków i drużyn strzeleckich Pierwszą Kompanię Kadrową. Została ona następnie rozwinięta w 1 Pułk Strzelców i (jesienią 1914). I Brygadę, wchodzącej w skład powołanych 27 sierpnia przez Austro-Węgry Legionów Polskich.

W sierpniu 1914 roku Józef Piłsudski zainspirował powstanie w Królestwie Polskim formacji konspiracyjnej o nazwie Polska Organizacja Wojskowa (POW), której został komendantem głównym.

Gdy w wyniku tzw. aktu 5 listopada (1916 roku) powstała Tymczasowa Rada Stanu, Józef Piłsudski został szefem jej Departamentu Wojskowego.

Przewidując nadchodzącą klęskę Niemiec i Austro-Węgier, Józef Piłsudski doprowadził do tzw. kryzysu przysięgowego (9 lipca 1917). W rezultacie, Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski zostali uwięzieni w twierdzy w Magdeburgu, gdzie przebywali do listopada 1918 roku.

Tadeusz Kościuszko w Ameryce i walka o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Tadeusz jako stypendysta królewski, przy pomocy księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, wyjechał po szkole do Francji, do Paryża, gdzie podjął studia z rzeźby i malarstwa. We Francji spędził pięć lat, przerwał naukę i uczęszczał na prywatne kursy z inżynierii. Powrócił do Polski w 1775 roku, już w okresie pierwszego zaboru 1773 roku. Nie udało mu się znaleźć zatrudnienia w wojsku polskim, więc zmuszony był do wyjazdu za granicę. Postanowił, na wieść o wojnie Amerykanów z Wielką Brytanią o niepodległość, udać się do Ameryki, do której dotarł w sierpniu 1776 roku. Dzięki listowi polecającemu od księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego dostał posadę inżyniera w armii amerykańskiej. Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych została podpisana 4 lipca w Filadelfii tego samego roku przez Ojców Założycieli Thomasa Jeffersona, Johna Adamsa i Benjamina Franklina. Tadeusz Kościuszko znalazł się więc w doskonałym momencie historii formułowania się Stanów Zjednoczonych. Jako inżynier przyczynił się do zwycięskiej bitwy pod Saratogą, gdzie zajmował się formułowaniem fortyfikacji. Następnie zaprojektował fort West Point nad rzeką Hudson. Był to rozkaz samego Jerzego Waszyngtona, wodza naczelnego Armii Kontynentalnej, a od 1789 roku pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pasma sukcesów na polu fortyfikacji w amerykańskiej armii zostały docenione. Tadeusz Kościuszko w 1783 roku otrzymał stopień generała brygady oraz wynagrodzenie w postaci ziemi i nagrody pieniężnej. Tadeusz Kościuszko został także zaproszony do Towarzystwa Cyncynatów, skupiającego najwybitniejszych żołnierzy. W tym gronie znajdowało się obok niego dwóch cudzoziemców, co można odebrać jako wielkie wyróżnienie. Tadeusz Kościuszko zawitał jeszcze do Ameryki w 1797 roku, ale zaraz potem wrócił do Europy. Istotne jest to, że wypłatę poborów ze służby w amerykańskiej armii przeznaczył na wykupienie czarnoskórych niewolników oraz na ich edukację, a wykonawcą testamentu był Thomas Jefferson. Tadeusz Kościuszko będący pod wpływem myśli oświeceniowej opowiadał się za abolicjonizmem - ruchem społeczno-politycznym, którego celem było zniesienie niewolnictwa. Ruch ten dotyczył nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale również odnosił się do Europy jako kolonizatorów. Jednym z postanowień Wielkiej Rewolucji Francuskiej było zakazanie handlu niewolnikami na terenach kolonii francuskich.
W sierpniu 1980 r. ks. Jerzy Popiełuszko aktywnie wspierał „Solidarność”. W czasie strajku odprawiał msze św. dla robotników w Hucie Warszawa. W tym czasie zrodziła się także inicjatywa odprawiania mszy św. w intencji Ojczyzny. Pierwsza z nich odprawiona została w październiku 1980 r. na Żoliborzu w kościele św. Stanisława Kostki. Po wprowadzeniu stanu wojennego działalność ks. Jerzego była niezwykle mocnym wsparciem dla prześladowanych robotników, działaczy związkowych oraz ich rodzin. We wrześniu 1983 r. ks. Popiełuszko zorganizował pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. Wkrótce jego postawa uznana została przez władze PRL za jawny sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Ksiądz stał się także celem wielu działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. W dniu 12 grudnia 1983 r. wezwany na przesłuchanie dobrowolnie stawił się w siedzibie Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Po zakończeniu przesłuchania, w mieszkaniu ks. Jerzego zarządzono rewizję, podczas której ujawniono między innymi granaty łzawiące, naboje, różne materiały wybuchowe, farby drukarskie – podrzucone przez esbeków. Zatrzymanego zwolniono nazajutrz, dzięki interwencji księdza arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego u szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka. Wielokrotnie wzywano go jednak potem na przesłuchania. Zarzuty przedstawiono mu 12 lipca 1984 r. Ostatecznie do procesu jednak nie doszło. Natychmiast po tych wydarzeniach, postać ks. Jerzego Popiełuszki stała się przedmiotem licznych ataków propagandowych zwłaszcza ze strony rzecznika rządu PRL Jerzego Urbana. Szykany i naciski władz komunistycznych, narastające zagrożenie oraz kłopoty zdrowotne ks. Popiełuszki były przyczyną, dla której ksiądz prymas kardynał Józef Glemp zaproponował mu jesienią 1984 r. wyjazd na studia do Rzymu, pozostawiając jednak decyzję samemu zainteresowanemu. Ksiądz Popiełuszko z propozycji nie skorzystał.

2. Nie wiem ponieważ nie widzę tu żadnych Fotografii :/ więc tylko tyle..
11 3 11