Odpowiedzi

2009-12-06T15:20:27+01:00
Kultura i życie codzienne starożytnej Grecji

Starożytna Grecja zawsze budziła i budzi zainteresowania ludzi. Takie zainteresowania były i są spowodowane dokonaniami kulturowymi, historycznymi oraz cywilizacyjnymi. Gdy przyjrzymy się bardziej tym osiągnięciom możemy stwierdzić, że nie różnią się one zbytnio od kultur współczesnych. Są bardzo podobne a nawet w niektórych sprawach wręcz identyczne. Sposób życia jest również podobny. Na życie codzienne człowieka antycznego składało się życie prywatne, społeczne i państwowe. Starożytny Grek również posiadał rodzinę, codzienne życie, ubiór i jadł (ucztował). Starał się spędzać czas w jak najprzyjemniejszy sposób, spotykał się z przyjaciółmi ,uprawiał sporty. Nasze życie jest prawie identyczne jak starożytnego Greka. Grecy posiadali też własną i bardzo ciekawą kulturę. Zwiedzając obecnie Grecje można oglądać bardzo ciekawe zabytki kulturowe jak np.: Akropol w Atenach lub zamek Minosa i labirynt Minotaura na Krecie.

Medycyna
Bogiem sztuki lekarskiej był Asklepios. Ludzie, gdy zachorowali składali jemu ofiary
w świątyni. Pewnemu lekarzowi jednak to się nie podobało i nie wierzył, że dzięki składaniu jemu ofiary ludzie tak po prostu zdrowieją. Postanowił zbadać to dokładniej. Zaczął badać chorych oraz analizować przebieg choroby. Miał on na imię Hipokrates. Z powodu, że jako pierwszy zaczął się interesować sztuką lekarską został uznany za ojca medycyny.
Hipokrates z biegiem czasu zdobywał coraz więcej uczniów, których wprowadzał w świat medycyny. Właśnie z nimi napisał wiele ksiąg na temat chirurgii, chorób oraz anatomii. Ojciec medycyny uczył i sam przestrzegał kodeksu moralnego nakazującemu lekarzowi działać jak najlepiej w interesie pacjenta. Obecnie lekarze składają tzw. Przysięgę Hipokratesa.
Galen był kolejnym lekarzem, który rozszerzył wiedzę o organizmach. Jako pierwszy zidentyfikował krew w żyłach, odkrył
i pokazał wiele mięśni, odkrył również, że tętno pacjenta świadczy o jego stanie zdrowia. Galeon prowadził swoje doświadczenia na psach i małpach, dlatego też jego teorie mają dużo nieścisłości i niektóre są fałszywe. Takim też sposobem wprowadził w błąd wielu późniejszych lekarzy, którzy przez setki lat mieli błędne pojęcie o anatomii ludzkiego organizmu.

Uczty
Jedzenie spełniało w życiu codziennym szczególne znaczenie. Gościnność uważano za jedną z ważniejszych cnót, a mężczyźni chętnie chodzili na biesiady,
z greckiego zwane sympozjum. Żywność była bardzo ważna. Miała również wymiar religijny. Często składano, bowiem ofiarę bogom w takiej postaci.
Grecy jedli wszystko, jednak najważniejszym składnikiem odżywiania były ryby oraz owoce morza. Taka dieta była spowodowana usytuowaniem większości miast nad morzem ,a tam łatwo było o taki towar. Mięso nie było często spożywane. Najczęściej podczas uczt religijnych i podczas specjalnych okazji. Owoce również były spożywane z chęcią, ponieważ hodowano je. Urozmaiceniem w diecie były np.: figi.
W Grecji wino było najbardziej cenionym napojem. Po szybkiej fermentacji w kadziach na stoły Ateńczyków docierało w bukłakach ze skóry kozy lub świni, w dzbanach albo glinianych amforach. Tylko wyjątkowo pito wino czyste, na ogół rozcieńczano je wodą, wodą z miodem, wodą soloną lub z dodatkiem zapachów, tymianku, mięty, cynamonu. Po wymieszaniu
w dużych wazach, rozcieńczone wino wlewano do dzbanków lub karafek, a stąd do specjalnych pucharów bez podstawy, w kształcie głowy barana, gryfa lub innych mitycznych stworzeń. Puchary przechodziły z ręki do ręki, dopóki nie ukazało się dno.
Podczas sympozjum ucztujący zabawiali się w grę zręcznościową zwaną kottabos. Biesiadnik z pozycji leżącej szybkim ruchem wylewał resztki wina z kielicha na ustawioną pośrodku sali tarczę. Najczęściej był to mały talerz lub chwiejąca się waza na podpórce. Jako nagrodę zawodnik otrzymywał owoce, ciastka, naszyjniki lub pocałunek dziewczyny.
4 2 4
2009-12-06T15:28:20+01:00
Dla Ateńczyka każde przedstawienie było jak święto. Nawet niewolnic na nie przychodzili.
9 3 9