Odpowiedzi

2009-12-06T17:05:17+01:00
Dedal i ikar;d

Dedal zbudował królowi Krety- Minosowi labirynt dla jego syna Minotaura. Po zakończeniu budowy król uwieził Dedala i Ikara, aby nie zdradzili jego państwa. Dedal nie chcąc byc wieźniem postanowił ucic. Zbudował z piór skrzydła dla siebie i swojego syna. Przed ucieczka ostro przykazał synowi aby nie leciał zbyt wysoko oraz zbyt nisko. Ikar nie posłuchał ojca. Był zafascynowany tym, ze lata. Poleciał zbyt wysoko i słońce stopiło wosk, którym były połaczone pióra. Ikar spadł do morza. Dedal nie mógł mu pomoc. Na jego czesć morze zostało nazwane Morzem Ikariańskim.

pliss daj mi najlepszą opinie jestem nowy, mam trudne zadanie potrzbuje pkt;D
1 5 1
2009-12-06T17:12:00+01:00
Mit o Demeter i Korze. Młoda Kora, córka bogini Demeter, bawiła się na łące nad brzegiem morza w towarzystwie nimf. Niebaczna na przestrogi matki dziewczyna zerwała kwiat narcyza poświęcony bogom podziemia. Wówczas "ziemia rozwarła swe czeluście", z których ukazał się na rydwanie zaprzężonym w czarne rumaki Hades. Porwał on Korę do królestwa cieni. Jedynym świadkiem tego zdarzenia była Kyane.
Zrozpaczona matka udaje się w świat na poszukiwanie córki. Nawoływała Korę jednak na próżno. Tam, gdzie przeszła cierpiąca bogini, rośliny więdły i usychały, wysychały jeziora, stawy i rzeki. Ziemia żywiła współczucie dla matki.
Na swej drodze spotkała Demeter boginię ciemności - Hekate. Za jej radą udała się do boga słońca, Heliosa, który może wiedzieć, gdzie znajduje się Kora. Dowiaduje się od Heliosa, iż Zeus przyrzekł Korę Hadesowi za żonę i że jej córka została porwana.
Demeter pogrążona w gniewie rzuciła klątwę na ziemię, by więcej już nie rodziła owoców, sama, przybrawszy postać kobiety śmiertelnej, schroniła się w wysokich górach, gdzie cierpiała samotnie. Na próżno ludzie składali jej ofiary, również na próżno Zeus wysyłał do niej Hermesa z prośbą aby powróciła na Olimp jednak bezskutecznie.
Matka Zeusa, Rea namówiła go aby odwrócił wyroki. Kiedy po raz kolejny Hermes przybył do Demeter z zaproszeniem, w serce matki wstąpiła nadzieja. Na Olimpie Zeus oznajmił, iż od tej pory Kora dwie trzecie roku będzie spędzać z matką, a jedną trzecią z mężem, jako królowa państwa cieni - Persefona. Wówczas do sali weszła Kora. Demeter zdjęła klątwę z ziemi, która znów zaczęła rodzić owoce.
Każdego roku, wiosną, Demeter stroi ziemię na powitanie Kory. Jesienią, gdy córka musi powrócić do Hadesu, rośliny więdną i giną, matka wówczas opłakuje rozstanie. Gdy przychodzi zima, Kora-Persefona spędza czas w podziemiach u męża.
1 5 1