Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T17:42:54+01:00
KRAJ.
Pomysł Jarosława Kaczyńskiego nie ma szans

rzedstawiciele PO, PSL i SLD są zdania, że nie ma procedury odwołania się do Prezydium Sejmu od decyzji o wykluczeniu ze składu hazardowej komisji śledczej posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermanna.
O odwołaniu się w tej sprawie do Prezydium Sejmu (marszałek i wicemarszałkowie) mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Liczymy także na to, że zarówno głosowanie przedstawiciela SLD w komisji, jak i ostatnie deklaracje PSL-u są poważne. No więc wtedy odwołanie się do Prezydium (...) może być skuteczne, bo jest większość w Prezydium - mówił J. Kaczyński.

W piątek Wassermann i Kempa zostali wykluczeni ze składu komisji hazardowej. Wniosek w tej sprawie złożyli Sławomir Neumann i Jarosław Urbaniak z PO. Argumentowali, że posłowie PiS muszą zostać przesłuchani przed komisją jako świadkowie, bo w 2007 r. jako przedstawiciele rządu składali uwagi do projektu zmian w ustawie hazardowej.

Zgodnie z ustawą o sejmowej komisji śledczej, poseł nie może wchodzić w jej skład, jeżeli sprawa dotyczy go bezpośrednio; brał albo bierze udział w danej sprawie, występując w jakiejkolwiek roli procesowej lub istnieją inna okoliczności, które mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności.

PO niewzruszona aferami, wciąż dwukrotna przewaga nad PiS
"Gazeta Wyborcza": Platforma znów ma niemal dwukrotną przewagę nad PiS - wynika z sondażu "GW".
W porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni PO urosła o 5 pkt. proc. do 50 proc. PiS w tym czasie dwa punkty stracił i ma 26 proc. poparcie.

Notowania wróciły do poziomu sprzed sprawy hazardowego lobbingu, po której stanowiska rządowe i sejmowe straciło kilku czołowych polityków Platformy Obywatelskiej.

ZE ŚWIATA.
Prasa ujawnia, dlaczego minister musi odejść z rządu

Ustalenia dotyczące ministra środowiska Macieja Nowickiego premier Donald Tusk przedstawi we wtorek po posiedzeniu rządu - zapowiedział rzecznik rządu Paweł Graś, pytany o jego dymisję. Jak podaje "Wprost", Nowiski musi odejść, bo jest w konflikcie z Stanisławem Gawłowskim (PO), swoim zastępcą.
Tygodnik "Wprost" podał na swoich stronach internetowych nieoficjalne informacje, że Nowicki złożył rezygnację, jednak premier Donald Tusk wstrzymuje się z jej ogłoszeniem ze względu na rozpoczynającą się w poniedziałek konferencję klimatyczną w Kopenhadze.

- Taka dymisja jest spodziewana - powiedział w TVN24 europoseł PO Sławomir Nitras. Pytany, czy następcą Nowickiego zostanie obecny wiceminister w tym samym resorcie Stanisław Gawłowski, odpowiedział, że "nie zdziwiłby się".

Gaz łzawiący pod Akropolem - zamieszki w Grecji
Grecka policja użyła w niedzielę gazu łzawiącego wobec demonstrantów, którzy w trakcie rocznicowego marszu protestacyjnego w Atenach rzucali kamieniami - poinformowały władze policyjne.
Marsz z udziałem ponad trzech tysięcy osób - przeważnie studentów, anarchistów i aktywistów lewicy - odbył się w pierwszą rocznicę śmierci 15-letniego Aleksandrosa Grigoropulosa, zastrzelonego 6 grudnia 2008 roku przez policję w trakcie tłumienia zamieszek. Incydent ten wywołał rozruchy na skalę, jakiej Grecja nie doświadczyła od dziesięcioleci.

Socjalistyczny rząd Grecji skierował w niedzielę do śródmieścia Aten ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy oddziałów interwencyjnych policji. "Użyliśmy gazu łzawiącego na kilku odcinkach, gdzie młodociani demolowali sklepy i podpalali kosze ze śmieciami" - powiedział przedstawiciel władz policyjnych, który zastrzegł sobie anonimowość.