Odpowiedzi

2009-12-06T19:42:32+01:00
Imperium - określenie wielkiego państwa władającego ogromnym terytorium, najczęściej powstałego drogą podbojów. Za pierwsze imperium jest uważane imperium akadyjskie. Imperium to państwo rozległe terytorialnie i silne politycznie.

i proszę Cię, abyś zajrzała do mojego zad. z reli ;d bd. wdzięczna ;) please ;]]
1 2 1
2009-12-06T19:44:32+01:00
1)Imperium–określenie wielkiego państwa władającego ogromnym terytorium, najczęściej powstałego drogą podbojów. Za pierwsze imperium jest uważane imperium akadyjskie. Imperium to państwo rozległe terytorialnie i silne politycznie. Używa się m.in. określeń Imperium Brytyjskie, Imperium Osmańskie, Imperium Mongolskie, Imperium Rzymskie, Imperium Rosyjskie, Imperium Mali, Imperium akadyjskie, Imperium Inków.

2)Armia rzymska – armia starożytnego Rzymu. Siły zbrojne, które pozwoliły mu zdobyć, a potem utrzymać dominację w świecie antycznym. Taką rolę spełniała w republice, podczas patrycjatu, oraz w okresie cesarstwa. Siły zbrojne składały się z armii lądowej oraz floty zwanej clasis. To siły lądowe stanowiły główną broń Rzymian. Wojsko przez wieki ewoluowało, przechodząc szereg reform i zmian. Trudno jest ustalić liczbę wojsk w czasach republiki, gdyż stale się zmieniała, aczkolwiek w czasach wojen Pompejusza z Cezarem, oraz Oktawiana z Antoniuszem w latach 48-30 p.n.e osiągała do 500 tysięcy.
2009-12-06T19:46:17+01:00
Zad 2
Legiony rzymskie
Pomocne artykuły: | |

Dopiero Rzymianie rozwiązali skutecznie problem rekrutacji, organizując siłę zbrojną wystarczającą do stworzenia i utrzymania imperium. W momencie śmierci Juliusza Cezara w roku 44 p.n.e. legiony stacjonowały na placówkach rozrzuconych od Galii po Azję Mniejszą. Służba w armii rzymskiej, co bardzo ważne, była płatna; praktykę tę wprowadzono prawdopodobnie już około 200 roku p.n.e. To oczywiście oznaczało, że Rzymianie nie musieli sezonowo przerywać kampanii, by pozwolić żołnierzom zająć się gospodarstwem. Stanowiło to swoisty kompromis między ateńską armią obywatelską, a „legią cudzoziemską" Aleksandra Wielkiego. Poza tym Rzymianie rekompensowali niedostatki siły ludzkiej geniuszem inżynieryjnym. Wspaniały przykład takiej sytuacji znajdujemy w historii podboju Galii przez Juliusza Cezara. W bitwie pod Alezją w roku 52 p.n.e. dowodzona przez Cezara armia rzymska w sile 50000 ludzi zbudowała system umocnień oblężniczych i fortów, który pozwolił na pokonanie 400000 Galów pod wodzą Wercyngetoryksa. Ponadto na terytoriach podbitych szybko tworzono sieć dróg i fortów.


zad 1 Co to jest imperium?
Imperium - określa się także terminem cesarstwo, jest to rozległe, wielonarodowe państwo, którego struktura utrzymywana jest poprzez przymus wywierany z jego ośrodka centralnego (w przeciwieństwie do federacji, której istnienie oparte jest na wzajemnym porozumieniu jej części składowych). Oprócz tego, że imperium zajmuje znaczną powierzchnię, to jednocześnie dąży do rozszerzenia swojej strefy wpływów (imperializm), podporządkowując sobie sąsiednie kraje bądź ich części, lub zdobywając terytoria zamorskie (imperium kolonialne). Zazwyczaj jest to kraj o ustroju monarchicznym, rządzona przez silnego władcę, zwanego cesarzem.