Mam wielki problem, muszę zrobić 60 zadań z fizyki, kilka już mam ale z większością mam problem. W ogóle nie rozumiem fizyki, mam nadzieje że mi pomożecie bo na zrobienie tych zadań zostało mi niecałe dwa dni ;/

1. Z wysokości 50m nad poziomym gruntem zaczęły równocześnie spadać dwie żelazne kule: pierwsza o masie 0,5kg, a druga o masie 5kg. Która z kul spadnie pierwsza?

2.Na dużej wysokości z samolotu wyskoczył spadochroniarz i przez pewien czas nie otwierał spadochronu. Spadał w pozycji poziomej. Później otworzył spadochron. Jaki był ruch spadochroniarza do momentu wylądowania?

3.Pionowo w górę wyrzucono kamień, który po czasie t powrócił do poziomu wyrzucenia. Wykonaj wykresy prędkości i drogi w tym ruchu. Pomiń działania sił oporu ruchu.

4. Mercedes SL może osiągnąć szybkość 100km/h już po 6,3s od momentu startu. Oblicz wartość średniego przyspieszenia tego samochodu.

5.Pocisk wylatuje z lufy z szybkością v=700m/s. Oblicz czas przelotu pocisku przez lufę oraz wartość jego przyspieszenia w lufie, wiedząc że jej długość l=70cm.

6.Jaki odcinek drogi przebędzie w trzeciej sekundzie ruchu ciało swobodnie spadające? Jakiej długości drogę osiągnie ono do końca trzeciej sekundy ruchu? Przyjmij że g~10m/s2

7.W pobliżu powierzchni Marsa przyspieszenie grawitacyjne dla spadających ciał stanowi 0,4 przyspieszenia grawitacyjnego przy powierzchni Ziemi. Jakie odcinki drogi przebędzie ciało swobodnie spadające na powierzchnię Marsa w trzech kolejnych sekundach ruchu? Jakiej długości drogę osiągnie ono do końca trzeciej sekundy ruchu? Wyniki porównaj z z wynikami z zadania 6.

8.Po sąsiednich torach jadą dwa pociągi z szybkościami v1=54km/h i v2=72km/h. Długości tych pociągów wynoszą odpowiednio l1=100m i l2=150m. Oblicz czas mijania się pociągów. Rozważ dwa przypadki:
a)gdy pociągi jadą w przeciwne strony
b)gdy pociągi jadą w jedną stronę

9.Z miasta ruszył samochód i jechał ze stałą szybkością v1=72km/h. Po upływie jednej godziny z tego samego miejsca za samochodem wyruszył motocykl, który jechał ze stałą szybkością v2=90km/h. Po jakim czasie od chwili wyruszenia samochodu dogoni go motocykl? Jaka drogę pokonają pojazdy do tego momentu? Wykonaj na jednym rysunku wykresy zależności drogi od czasu dla obu pojazdów.

10.Z tego samego miejsca i w te sama stronę wyjechały równocześnie dwa pojazdy - samochód i rower. Pojazdy jechały ze stałymi szybkościami. Samochód jechał z szybkością vs=54km/h, a rowerzysta z szybkością v[sub]r[/sub=36km/h. Po upływie 45minut kierowca zatrzymał swój samochód i zaczekał na rowerzystę.

a)Jak daleko był rowerzysta od samochodu w momencie, gdy samochód sie zatrzymał?
b)Jak długo czekał kierowca na przyjazd rowerzysty?
c)Wykonaj wykres zależności drogi od czasu dla obu pojazdów.


11.W chwili początkowej samochód znajdował się na szosie w punkcie A, natomiast rowerzysta w punkcie B. Samochód jedzie ze stała szybkością v1=108km/h, a rowerzysta v2=10m/s. Odległość między punktami A i B wynosi 400m. Ruch jest prostoliniowy.
a) przyjmując za układ odniesienia punkt A, narysuj współrzędne x i y tego układu.
b) oblicz drogi jakie przebędą pojazdy do chwili, gdy się będą mijać
c) Wykonaj wykresy prędkości pojazdów
d) Wykonaj wykresy dróg pojazdów w zależności od czasu
e) Wykonaj wykresy przedstawiające, jak zmieniają się w czasie wartości współrzędnych położeń pojazdów.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T20:09:12+01:00
1.
h = 50 m
m(1) = 0,5 kg
m(2) = 5kg
t = ?
h = gt2 / 2 (ułamek) / *2
2h = g x t (do kwadratu) / *g
t = (pierwiastek) 2h / g
t = (pierwiastek) 50 m x 0,5 kg / 10 m/s (2- kwadrat)
t = 0,5 s

t= (pierwiastek)50 m x 5 kg / 10 m/s (2 - kwadrat)
t = 5 s
Pierwsze spadnie ciało o masie 0.5 kg.

Nie mam pewności czy dobrze.1 1 1