Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T20:42:29+01:00
Streszczenie

Matka siedemnastoletniej Isabelli Swan wychodzi po raz drugi za mąż. Jej drugi małżonek jest footballistą i dużo podróżuje.
W związku z tym Bella postanawia na pewien czas przenieść się ze słonecznego wybrzeża Phoenix do deszczowego miasteczka Forks, by zamieszkać u swego ojca. Tam jej życie zmienia się gwałtownie, jest w centrum uwagi swoich rówieśników.
Jedynie Edward Cullen, obok którego siada na biologii, nie wydaje się być zachwycony. Po zajęciach Edward próbuje nawet zmienić grupę, ale nie udaje mu się to. Sytuacja zmienia się, gdy kilka dni później Edward ratuje życie Belli podczas wypadku na szkolnym parkingu. Wykazuje się przy tym nadludzką siłą i szybkością, które później stara się zatuszować. Po tym incydencie Edward przestaje okazywać Belli wrogość.
Podczas wypadu na plażę, Bella spotyka przyjaciela z dzieciństwa, Jacoba. Jacob pochodzi z indiańskiej rodziny, która żyje w rezerwacie. Dowiaduje się od niego, że według podań krążących wśrod indian, Cullenowie (Edward, jego przybrani rodzice i czwórka przybranego rodzeństwa) należą do rodu wampirów. Zamieszkują te okolice dzięki wyrzeczeniu się ludzkiej krwi i polowaniu na zwierzęta.
Gdy Bella wybiera się do pobliskiego miasta na zakupy, zostaje zaatakowana przez grupę mężczyzn. Ratuje ją Edward. Dziewczyna i chłopak zakochują się w sobie. Edward wyjaśnia bohaterce, jak to jest być wampirem. Potrafi czytać ludzkie myśli, ale Bella jest pod tym względem wyjątkiem. Dziewczyna bardzo kusi Edwarda i musi on silniej niż przy innych kontrolować swoją żądzę krwi.
Trudny ale szczęśliwy związek między Edwarem i Bellą komplikuje pojawienie się w Forks grupy innych wampirów. Jeden z nich, James, postanawia zapolować na Bellę. Cullenowie, których sympatię pozyskała już bohaterka, postanawiają ją uratować. Podstępny James doprowadza jednak do sytuacji, w której Bella sama (by chronić swą matkę) oddaje się w ręce łowcy. James zdążył ugryźć dziewczynę, ale nie zabił jej bo w ostatniej chwili został pokonany przez Cullenów. Edward przy zachowaniu olbrzymiej samokontroli wysysa jad Jamesa. Bella trafia do szpitala, z którego po pewnym czasie wraca jednak do Forks.
Edward zabiera Bellę na bal absolwentów. Tam bohaterka wyznaje, iż chciałaby przemienic się w wampira. Edward odmawia - tak kończy się pierwszy tom.
4 5 4