Odpowiedzi

2009-12-07T15:05:07+01:00
Narkotyki to zguba mgła naług .Niszczy nam zdrowie gdy weżmiemy raz drógi to bedzie i trzeci .....
2009-12-07T15:13:01+01:00
Nie każdy, kto spróbował narkotyku, staje się od razu uzależniony, chociaż i takie przypadki się zdarzają. Zazwyczaj jest to proces, który może trwać np. kilka tygodni lub kilkanaście miesięcy, a nawet dłużej. Niektórzy twierdzą, że w nałóg wpadają tylko ludzie z marginesu, desperaci, nieudacznicy uciekający od rzeczywistości, dzieci niekochane przez rodziców lub mające duże problemy z zaakceptowaniem siebie. To mit! Oczywiście, trudna sytuacja życiowa może ułatwić sięganie po narkotyki, ale nie zawsze tak bywa.
Wielu narkomanów wywodzi się z normalnych rodzin, ma kochających rodziców i licznych przyjaciół. Ich jedynym nieszczęściem mogła być ciekawość, która pchnęła ich pewnego dnia do sprawdzenia, jak to jest ,,być na haju”. W każdym razie wcześniej czy później zarówno ciało, jak i psychika osób biorących przyzwyczaja się do narkotyku tak bardzo, że bez jego codziennej dawki czują oni silny dyskomfort i różne dolegliwości. Przymus brania jest coraz silniejszy, a dawki narkotyku muszą być coraz większe, by przyzwyczajony do niego organizm zareagował tak, jak wcześniej. Działa tu podobny mechanizm, jak w przypadku innych uzależnień, np. od papierosów, leków czy alkoholu.
Na początku większość uzależnionych sądzi, że w każdej chwili może zerwać z nałogiem i że jest to tylko kwestia ich wyboru. Czasami próbują rzeczywiście skończyć z narkotykami, ale bardzo rzadko udaje się przezwyciężyć nałóg samodzielnie. Kiedy przekonują się, że nie ma kontroli nad braniem, usiłują tłumaczyć swoje kolejne wpadki wyjątkową sytuacją, przypadkowym zbiegiem okoliczności itd. Zanim jednak stwierdzą, że bez fachowej pomocy – detoksykacji i terapii – nie będą mogli sobie poradzić, często bywa za późno.