Odpowiedzi

2009-12-07T16:21:24+01:00
Tętnica to elastyczne naczynie krwionośne o grubej mięśniowej ścianie. Tętnicami z lewej komory serca, płynie krew bogata w tlen. Największe tętnice wychodzą bezpośrednio z serca. Mają średnicę węża do podlewania ogrodu i są bardzo sprężyste, dzięki czemu mogą wytrzymać silny napływ krwi podczas każdego skurczu serca. Tętnice te rozgałęziają się na mniejsze, mniej sprężyste, których ściany zawierają więcej włókien mięśniowych. Te tętnice dostarczają krew do różnych części ciała. Najmniejsze, nazywane tętniczkami, regulują przepływ krwi w tkankach.

Żyły to naczynia, którymi krew wraca do serca. Największe mają szerokość około dwóch palców. Ich ściany są cieńsze od ścian tętnic, ponieważ ciśnienie krwi w żyłach jest niższe od ciśnienia krwi tętniczej. Krew wypełnia je zwykle tylko częściowo, toteż sprawiają wrażenie zapadniętych, tak jak na widocznym tu przekroju poprzecznym. Mimo to żyły są głównymi zbiornikami krwi, gdyż zawsze zawierają około 65% krwi człowieka. Zastawki w żyłach uniemożliwiają cofanie się krwi pod wpływem siły ciążenia, ułatwiając przepływ krwi.
19 3 19
2009-12-07T16:37:10+01:00
Tętnice mają postać różowawych, tętniących cew, rozszerzających się i zwężających zgodnie z pracą serca, a zyly mają cienką warstwę mięśniówki gładkiej, ściany wiotkie, przez co ich przekrój jest owalny
8 3 8