Odpowiedzi

2012-07-06T15:07:50+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Libretto do "Jeziora Łabędziego" P. Czajkowskiego

(na podstawie nagrania na DVD, które mam w domu)

 

Przyjaciel księcia Benno organizuje zabawę z okazji urodzin Zygfryda. Książę jest jednak nieswój, stroni od przyjaciół i niechętnie daje się namówić na taniec z dwiema przyjaciółkami. Przyjaciele wręczają mu prezent – kuszę do polowania na ptaki. Gdy zabawa jest coraz weselsza, pojawia się matka Zygfryda. Posłańcy wnoszą portrety trzech księżniczkę – matka oznajmia księciu, że powinien wkrótce wybrać narzeczoną.

Kiedy zabawa się skończyła, Zygfryd rusza na polowania nad brzegami jeziora. Nadlatują łabędzie, książę mierzy z kuszy, gdy wtem najpiękniejszy ptak przemienia się w księżniczkę. Odetta opowiada mu swoją historię. Została zaczarowana przez złego czarnoksiężnika Rotbarta i mieszka z przyjaciółkami nad jeziorem. Czat pryśnie, gdy jakiś człowiek ofiaruje jej wieczystą miłość. Zygfryd przysięga Odetcie kochać ją na zawsze.

Bal. Podczas balu Zygfryd powinien wybrać narzeczoną. Pojawiają się kolejno księżniczki. Tajemniczy, mroczy nieznajomy wprowadza księżniczkę w czerni, łudząco podobną do Odetty. Książę jest zachwycony, że na balu pojawiła się wybranka i tańczy z rzekomą Odettą. Jednak jest to Odylia, córka Rotbarda, która kusi księcia, oczarowuje go, naśladując taniec Odetty. Uszczęśliwiony książę mówi matce, że to tę pannę chce poślubić, prosi opiekuna o jej rękę i przysięga jej wieczną miłość. Wówczas czarodziej i jego panna ukazują swe prawdziwe oblicza. Zygfryd uświadamia sobie, że złamał przysięgę daną Odetcie. Zrozpaczony biegnie nad jezioro.

Nad jeziorem łabędzie ze smutkiem wysłuchują opowieści Odetty o niewierności księcia. Księżniczka rozpacza, bo już nigdy nie uwolni się spod czasu Rotbarda. Przybywa Zygfryd, prosi ją o przebaczenie. Pojawia się Rotbard i stara się rozdzielić zakochanych. Jego czar jest zbyt silny, Odetta już zawsze pozostanie łabędziem. W czasie walki Zygfryd zrywa maskę Rotbatdowi, Czarnoksiężnik ginie, a Zygfryd rzuca się do jeziora. Przybywa Benno, szukając Zygfryda. Łabędzie wskazują mu wody jeziora. Po chwili przyjaciel wyławia zwłoki księcia, a nad jeziorem ukazuje się duch Odetty.

 

 

"Śpiewnik domowy", to zbior pieśni skomponowanych przez Stanisława Moniuszkę.

 

Pozdrawiam.

1 5 1