Odpowiedzi

2009-12-08T14:29:17+01:00
1. Główne ośrodki baryczne kształtujące klimat Polski możemy podzielić na :
stałe - niż islandzki ( bardziej aktywny zimą) oraz wyż azorski ( bardziej aktywny latem)
sezonowe - wyż wschodnioazjatycki ( zimą) oraz niż południowoazjatycki ( latem)

2. Średnie roczne amplitudy temperatury powietrza wzrastają do 19 stopni na zachodzie Polski do ponad 23 stopni na wschodzie. Przebieg izoamplitud jest południkowy, z wyjątkiem gór ( wskutek chłodnego lata) i wybrzeża Bałtyku ( łagodzący wpływ morza).

3. W ciągu dnia ląd nagrzewa się szybciej niz woda, cieplejsze powietrze na lądem unosi się a na jego miesjce pojawia się chłodniejsze powietrze znad morza - bryza dzienna wieje znad morza na ląd.
W nocy woda oddaje ciepło wolniej niz ląd, dlatego ciśnienie nad woda jest niższe co powoduje zmianę kiedrunku wiatru. Bryza nocna przynosi na wodę suche powietrze znad lądu.

4. WIatr halny jest to ciepły, suchy, porywisty wiatr, wiejący ku dolinom.. Jest to wiatr typu fenowego, wiejący w południowej Polsce w Karpatach i Sudetach. Najgwałtowniejsze wiatry tego typu wieją na Podhalu, gdzie opadają ze szczytów Tatr.

5. Okres wegetacyjny to nieprzerwany okres ze średnią dobową temperaturą wyższą lub równą 5 stopni, co umozliwia rozówj roślin. Najdłuższy jest w zachodzniej części Pojezierze Pomorskiego i Wielkopolskiego, Nizinie Śląskiej w okolicach Wrocławia, Kotlinie Oświęcimiskiej i Sandomierskiej ( powyżej 220 dni), najkrószy w górach i połnocno - wschodniej Polsce ( poniżej190 dni).