Objaśnij frazeologizmy:
-odkryc Amerykę
-wieża Babel
-byc z czymś na bakier
-owijac w bawełnę
-chłopiec do bicia
-biednemu zawsze wiatr w oczy
-robic bokami
-od siedmiu boleści
-człowiek strzela,Pan Bóg kule nosi
-Panu Bogu świeczkę,a diabłu ogarek

2

Odpowiedzi

2009-12-07T16:49:49+01:00
Oedkryc ameryke - czyli powiedziec cos zaskakujacego
owijac w bawelne - nie powiedziec czefgos od razu
biednemu.... - biedny zawsze bedzie mial gorzej


wiecej nie znam ;d
1 1 1
2009-12-07T16:55:10+01:00
1.odkrycie ameryki:odkryć (odkrywać) Amerykę - dokonać odkrycia, dostrzec coś nowego, poczynić jakieś ciekawe (oryginalne) spostrzeżenie. Często w kontekście ironicznym: Uważasz, że dwa i dwa to cztery? Aleś, chłopie, Amerykę odkrył!

2.Babel

wieża Babel - 1) chaos, bałagan, zamieszanie; 2) miejsce, gdzie mówi się wieloma językami: 1) Kiedy nauczyciel wszedł do klasy, odniósł wrażenie, że znalazł się na wieży Babel; 2) Dworzec Północny w Paryżu to prawdziwa wieża Babel, można usłyszeć tam chyba wszystkie języki świata. • W biblijnej Księdze Rodzaju ludzie, który mówili jednym językiem ...

3.być z czymś na bakier - wykazać się brakiem jakiejś umiejętności, nieznajomością czegoś; być z czymś w niezgodzie ... ale dziś jesteśmy ze sobą na bakier.

4.bawełna

nie owijać w bawełnę - mówić wprost, bez ogródek: Powiem ci szczerze, nie owijając w bawełnę: ty się po prostu nie nadajesz do kierowania zespołem. Rozmowa Duni ze Swidrygajłowem: "- Czy ... że nareszcie pan Krukowski, gdyby nie jego siostra i zacne nazwisko, byłby na wieki skompromitowany udziałem w koncercie wędrownych grajków." [B. Prus Emancypantki]. owijać w bawełnę - mówić ..

5.chłopiec do bicia - osoba, która skupia na sobie ataki, na którą można zrzucić winę: Traktują mnie jak chłopca do bicia - kiedy coś się nie udaje, z góry wiadomo, że to moja wina.

7.boki

robić bokami - ledwie nadążać z realizacją jakiegoś zadania, ledwie dawać sobie z czymś radę; przeżywać kłopoty natury finansowej: Kryzys na rynku jest coraz dotkliwszy - moja firma już robi bokami. boki zrywać - śmiać się do rozpuku, doskonale się bawić: Uwielbiam relacje "na żywo" z Sejmu: jak już coś powiedzą, to boki zrywać.

9.myśleć, że (wydawać się, że) chwyciło się (złapało się) Pana Boga za nogi - sądzić, że osiągnęło się wielki (zdawałoby się, nieosiągalny) sukces; pozostawać w przekonaniu, że spotkało ... Krzeszowskiej. Widzę - magnat całą gębą! Na brzuchu, a raczej w tym miejscu, gdzie ludzie mają brzuch, złota dewizka gruba na pół palca, a długa - że choć psy ... zobacz szczegóły »

ten tekst pochodzi z książki: Słownik związków frazeologicznych
ludzie

będą z kogoś ludzie - o kimś, z kim się wiąże nadzieje na przyszłość, kto się dobrze zapowiada; ktoś dobrze rokuje na przyszłość: W tych nowych dżinsach wyglądasz zupełnie inaczej. Załóż jeszcze jakąś ładną kurtkę, idź do fryzjera, no i może jeszcze będą z ciebie ludzie. wykierować na ludzi - zrobić z kogoś ... zobacz szczegóły »

6, 8, 10 nie rozwiązałam ale mysle ze duzo pomogłam i nie jestem pewna co do 9 ale powinno być OK:)

pozdro;)
2 5 2