Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-07T16:58:53+01:00
Ciśnienie tętnicze (ang. blood pressure – BP) – ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic, przy czym rozumie się pod tą nazwą ciśnienie w największych tętnicach, np. w tętnicy w ramieniu. Jest ono znacznie wyższe niż ciśnienie krwi wywierane na ścianki żył (które nie ma istotnego klinicznie znaczenia).
Ciśnienie krwi ulega ustawicznym zmianom zarówno długookresowym (co związane jest z wiekiem, stanem zdrowia itp.), średniookresowym (zależnie od pory doby, aktywności, stanu psychicznego, spożytych używek itp.) jak i krótkookresowym (w obrębie cyklu pracy serca). W momencie skurczu serca, kiedy porcja krwi wypychana jest z serca do aorty, w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie wynoszące zazwyczaj u zdrowego dorosłego człowieka od ok. 90 do 135 mmHg (zazwyczaj 110–130); w chwili rozkurczu – jest najniższe, np. od ok. 50 do 90 mmHg (zazwyczaj 65–80). W praktyce medycznej, do oceny stanu zdrowia badanej osoby istotna jest wartość zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego, toteż podawane są obie wartości, co zapisuje się np. 120/80 mmHg.
Systematyczne pomiary ciśnienia krwi są jedną z podstawowych metod kontrolowania stanu zaawansowania choroby osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze jak również inne choroby układu krążenia. Pomiarów zazwyczaj dokonuje się metodą Korotkowa, przy użyciu sfigmomanometru i słuchawek lekarskich (wówczas wynik pomiaru zapisuje się też czasem: "RR 120/80"), bądź metodami półautomatycznymi, np. miernikami nadgarstkowymi, wygodniejszymi do samobadania w domu.

Tętno – falisty ruch naczyń tętniczych zależny od skurczów serca i od elastyczności ścian tętnic.


4 4 4
  • Użytkownik Zadane
2009-12-07T17:12:58+01:00
Ciśnienie tętnicze - hydrostatyczne ciśnienie wywierane przez krew na ściany tętnic

tętno - rytmiczne rozciąganie naczyń krwionośnych, które wywołane jest zmianami ciśnienia krwi, będącego następstwem skurczów i rozkurczów serca

możesz sobie jeszcze tu poczytać o ciśnieniu:
http://www.doz.pl/czytelnia/a119-Cisnienie_krwi_-_prawidlowe_czy_nie
3 4 3