Mam przygotowac taki album na Wos ale z tym sobie poradze tyko mam przygotować taki opis mniejszości narodowej o ''Romowie''
mam opisac dorobek kultury doslownie wszystko muse opisac
i z kad sie wziela na mniejszosci naszego panstwa cos takiego
doslownie prosze wszysko poisac co sie da ..........:(


i jeszce ma sie to czytac 7 minut
mam to za 2 tygodnie ale musze to wczesnie przygotowac....:(:(
ale jesli bedzie zle to zglosze jako zla odpowiedz.....

1

Odpowiedzi

2009-12-07T17:23:32+01:00
Romowie to inaczej Cyganie. Jest to naród nieterytorialny lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego.Stanowią społeczność zróżnicowaną językowo, ale również kulturowo. Zamieszkają różne kraje, są bardzo rozmieszczeni. Mimo tego,że mieszkają w różnych miejscach bardzo przestrzegają swoich tradycji, zwyczajów.Populację Romów szacuje się na około 8-15 mln.W wielu krajach Romowie są zmuszeni ukrywać swą narodową tożsamość z powodu prześladowań lub panujących w społeczeństwie antycygańskich stereotypów. Większość Romów zamieszkuje kraje europejskie, głównie Półwysep Bałkański, Europę Wschodnią i Centralną. Duże grupy spotykane są także w Ameryce Północnej, krajach byłego Związku Radzieckiego, Europie Zachodniej oraz w Ameryce Południowej.Pomimo silnego poczucia wspólnoty naród romski dzieli się na wiele mniejszych grup,np.Kełderasze-przybyli z terenów Rumunii i Mołdawii, gdy w latach 50. XIX wieku zniesiono w tych krajach niewolniczą zależność łączącą Romów od ich nie-romskich właścicieli. Mają największą skłonność do wędrówek, często bardzo dalekich. Wyróżniają się zamożnością i lubią podkreślać swój wysoki status. Mają rozległe kontakty towarzyskie i handlowe.
Manusze-językowo-etnograficzna grupa Romów, tradycyjnie mieszkająca w Belgii oraz w północnej części Francji, głównie w Alzacji.
Polska Roma-zbliżeni do niemieckich i rosyjskich Cyganów nizinnych. Odbywają niezbyt dalekie wędrówki, noszą polskie nazwiska, w ich języku widoczne są naleciałości z języka niemieckiego.
Romungrzy -największa językowo-etnograficzna grupa Romów na Węgrzech, mieszkająca częściowo także na pozostałych ziemiach historycznego Królestwa Węgier. Stanowią około 75% ogólnej liczby Romów mieszkających współcześnie w Republice Węgierskiej

W czasie II wojny światowej Cyganie zostali skazani na zagładę przez nazistów - zginęło ich wówczas około 500 tysięcy.
3 4 3