Ćw 12/46
12.Na grobie Karola Wielkiego w Akwizgranie widnieje następujący napis:
Pod tą płytą spoczywa ciało Karola, wielkiego i prawowiernego cesarza, który szczytnie pomnażał obszar królestwa Franków i sprawował rządy z wszelką przemyślnością przez czterdzieści siedem lat. Umarł w siódmym dziesiątku swych lat, roku Pańskiego 814 w siódmej indykcji, dnia piątego miesiąca lutego.

Sformułuj treść napisu, który mógłby zdobić grób Rolanda. Wykorzystaj wiedzę o bohaterze, którą zaczerpnąłeś z utworu, przypisów i informacji wstępnych. Uporządkuj swój tekst do cytowanego napisu, ale nie naśladuj go wiernie.

Bardzo proszę o pomoc. Nauczycielka jutro będzie to sprawdzać na ocenę. Mam nadzieje że wiecie o co tu chodzi. To jest z Pieśni o Rolandzie. Z góry dziękuje za pomoc !!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-07T17:54:30+01:00


W tym grobowcu znajduje sie cialo wielkiego bohatera Hrabiego Rolanda pięknego , szlachetnego i odważnego do szaleństwa siostrzenca naszego Krola Karola wielkiego. Byl to wojownik ,ktory zawsze walecznie stawial czola wrogom w imie Boga narodu i honoru .Zmarl w czasie bitwy z owiele liczniejszym poganskim wrogiem jak na meznego rycerz przystalo podjol walke i oddal swe zycie za nasza religie i nasze krolestwo Frankow. zmar w 778 roku Panskiego
19 4 19
2009-12-07T18:55:35+01:00
Tu leży wielki hrabia Roland, zacny mąż Francji.Pan marchii bretońskiej, a od 800 roku wielmożny rycerz cara Karola Wielkiego. Był on za życia wzorem rycerza, którego warto naśladować ku jego chwały . Zmarł na polu bitwy zgładzony przez pogan w bitwie w wąwozie Ronxeveaux.
13 3 13