Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-07T17:47:48+01:00
LEN
Występowanie

Jest rośliną jednoroczną, rzadziej dwuletnią. Uprawiana powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego, u nas również, jako roślina włóknodajna, oleista i lecznicza. (U nas występuje wprawdzie kilka gatunków lnu dzikiego np. len łąkowy, wielokwiatowy i inny, ale bez większego znaczenia).

Wygląd zewnętrzny

Łodyga pojedyncza, obła, górą rozgałęziona. Liście lancetowate, zaostrzone, ułoione skrętolegle. Kwiaty jasnoniebieskie lub białe, pięciokrotne, zebrane w wiechę. Owocem jest torebka zawierająca zazwyczaj koło 10 nasion.

Surowiec

Głównym surowcem lnu są nasiona (siemię lniane), cenny lek i surowiec dla przemysłu tłuszczowego i tkackiego. Z siemienia lnu wytłacza się bowiem:

a) olej lniany dla celów technicznych, między innymi do wyrobu pokostu, farb olejnych, linoleum i cerat;

b) olej lniany dla celów farmaceutycznych, wytłaczany wyłącznie w temperaturze otoczenia. Taki olej lniany stosuje się np. do wyrobu mydła szarego. W połączeniu z wodą wapienną staje się środkiem leczniczym przy oparzeniach i odmrożeniach, a także jako główny składnik różnych mazideł i maści (Linomag, i inne). Łodygi stanowią dla przemysłu tekstylnego doskonały surowiec.

Siemię lniane ma smak śluzowaty i oleisty, a przy roztarciu specyficzny lekki zapach


BAWEŁNA
Ogólnie o bawełnie
Bawełna, bawełnica (Gossypium L.) - rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący od 40 do niemal 70 gatunków (w zależności od podziału taksonomicznego), które w stanie dzikim występują na słabo nawodnionych obszarach wszystkich kontynentów poza Australią i Antarktydą. Tylko cztery z nich mają znaczenie gospodarcze. Uprawiana jako roślina roczna. Najwięcej włókna uzyskuje się z bawełny zwyczajnej i bawełny Egipskiej. Bawełna jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Uprawiano ją już trzy tysiące lat przed naszą erą. Mimo tego, swoją wielką rolę przemysłową zaczęła odgrywać dopiero w XIX wieku. Rośnie w strefie subtropikalnej wszystkich kontynentów

Charakterystyka
Pokrój
Krzewy
Liście
Skrętoległe, dłoniastoklapowane, długoogonkowe
Kwiaty
Duże, płatki wytwarzają rurkę, a pręciki otaczają pojedynczy słupek, kwiaty pojedyncze, żółte lub białe, po zapyleniu stają się purpurowe i czarne.
Owoce
Torebki zawierające liczne nasiona z długimi włoskami do pięciu centymetrów, które stanowią aparat umożliwiający roznoszenie nasion przez wiatr.

Zastosowanie
Roślina włuknodajna - wykorzystywana w produkcji włókna o tej samej nazwie - bawełna. Z nasion wytłacza się olej jadalny.

Wybrane gatunki
bawełna afrykańska (pochodzi z Pakistanu, uprawiana w Azji)
bawełna drzewiasta
bawełna barbadowska
bawełna egipska (pochodzi z Ameryki Południowej, uprawiana w USA, Egipcie i Sudanie)
bawełna indyjska (występuje w Azji i Afryce, uprawiana głównie w Azji)
bawełna kosmata, bawełna zwyczajna
bawełna peruwiańska
bawełna północno Amerykańska
bawełna południowo Amerykańska
bawełna Pekińska
bawełna Chińska
bawełna zwyczajna (pochodzi z Meksyku i Antyli, najczęściej uprawiana w Ameryce, Afryce i Australi)
50 3 50
2009-12-07T18:29:52+01:00
LEN-[LINUM]-rodzaj z rodziny lnowatych;ok.200 gat.roślin zielnych jednorocznych lub bylin,pochodzenia śródziemnomorskiego;w Polsce dziko rośnie 7 gat.;najpospolitsze:
--LEN PRZECZYSZCZAJĄCY albo łąkowy [LINUM CATARTICUM]
--LEN ZŁOCISTY ożółtych kwiatach,uprawiany jako roślina ozdobna [LINUM FLAVUM]
--LEN WIELOKWIATOWY o kwiatach czerwonych [LINUM GRANDIFLORUM]
--LEN TRWAŁY [LINUM PERENNE]
--LEN AUSTRIACKI kwitnący na niebiesko [LINUM AUSTRIACUM]
Len uprawiany był już w epoce kamiennej [nasiona lnu znaleziono też w Biskupinie],obecnie najpowszechniejszy występuje na wszystkich kontynentach w klimacie chłodnym i umiarkowanym.Len wymaga gleb przepuszczalnych,zasobnych w pruchnicę,o dużej wilgotności.Światowa produkcja lnu w 1992r wyniosła 673 tyś.ton,z czego na kraje byłego ZSRR przypadło 250,ChRL 242,Francję 73,Holandię 20 tyś.ton.
BAWEŁNA-[GOSSYPIUM]-bawełnica-rodzaj przeważnie jednorocznych roślin zielonych z rodziny ślazowatych,krzew lub drzewo gorącej strefy klimatycznej;wys.0,5-2m;znana od kilku tysięcy lat,najważniejsza z rośin włóknodajnych [surowcem są jednokomórkowe włoski okrywające nasiona,zawarte w torebce owocu];duże,białe,żółe lub różowe kwiaty;ok.70% światowych zbiorów pochodzi od bawełny zwyczajnej wywodzącej się z Meksyku.Bawełna służy do wyrobu przędzy,nici,dzianin,tkanin,włóknin,waty i celulozy.Z nasion bawełny produkuje się olej.

Myślę,że to wystarczy......
moż
27 2 27