Odpowiedzi

2016-07-25T12:14:10+02:00

11 września 2001 roku świat został wstrząśnięty doniesieniami  zza oceanu. Był wtorek , godziny przedpołudniowe,  w Stanach Zjednoczonych z przerażenia czas jakby zatrzymał się w miejscu. Przedstawiciele islamskiej organizacji terrorystycznej z Al- Ka`idy opanowali cztery samoloty pasażerskie amerykańskich linii lotniczych i skierowali je na główne obiekty w państwie: na World Trade Center, Pentagon i Biały Dom lub Kapitol.  Na oczach całego świata dokonał się brutalny zamach. Dziewiętnastu islamskich porywaczy-samobójców zakupiło  normalne bilety pasażerskie. W trakcie lotu sterroryzowali załogi samolotów, zmienili trajektorie lotów i skierowali maszyny na ważne budynki w Stanach Zjednoczonych.
WTC- World Trade Center
                    Pierwszym celem ataku terrorystów był budynek WTC- World Trade Center (Światowego Centrum Handlu).  Był to kompleks siedmiu budynków, tzw. wież, położonych w nowojorskiej dzielnicy  Lower Manhattan. Obiekty zaprojektował Minoru Yamasaki (Amerykanin japońskiego pochodzenia)we współpracy z Antonio Brittiochim. Jego  budowa trwała blisko siedem lat. Oficjalnego otwarcia dokonano 4 kwietnia 1973 roku. Budynki liczyły po kilkadziesiąt pięter.  Dwie największe wieże miały ponad 100 pięter i blisko 500 m wysokości( z antenami). W 2001 roku w WTC pracowało 25 tysięcy osób w kilkuset  różnych firmach.
O godzinie 8.46 jeden z porwanych Boeingów 767 (na pokładzie wraz z porywaczami było 92 osoby)  uderzył w największą wieżę WTC1, kilkanaście minut później kolejny porwany samolot pasażerski (z 65. osobami)  zaatakował drugą wieżę WTC2. Kilkadziesiąt minut po ataku oba budynki zawaliły się  wskutek naruszenia stalowej konstrukcji nośnej spowodowanej uderzeniem samolotów i wywołanymi pożarami przez  paliwo eksplodujące z pełnych zbiorników.  Przez te kilkadziesiąt minut, nim runęły budynki, setki pracowników biur znajdujących się powyżej uderzenia samolotów przeżywało dramat. Tylko kilku zdołało uratować się z tego piekła, znajdując właściwe wyjścia ewakuacyjne. Większość osób,  straciwszy nadzieję na ratunek, wyskakiwało z okien wieżowców w kilkusetmetrową przepaść.
Odłamy elewacji z zawalających się wież zmiażdżyły również wieżę WTC3 (znajdował się tam hotel Mariott) oraz budynek WTC7, który runął wkrótce po godzinie 17.00. Poważnie też zostały uszkodzone WTC4, WTC5 i WTC6, gdzie znajdowały się siedziby banków oraz cerkiew prawosławna.
                   
Pentagon
                    Kolejny samolot wraz z 65. osobami rozbił się 300 km na południe od Nowego Jorku w pobliżu Pentagonu w Arlington. W stolicy Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie zapanował chaos spowodowany ogromnymi korkami samochodów urzędników uciekających z swoich biur po ogłoszeniu przez media wiadomości o rzekomym pożarze w Białym Domu i eksplozji w pobliżu Departamentu Stanu oraz o zaatakowaniu letniej rezydencji prezydenta w Camp David. Dopiero po zdementowaniu pogłosek, sytuacja w mieście się ustabilizowała. Mieszkańcy pozostali w domach, nikt nie pracował,  sklepy, urzędy i wszelkie instytucje były zamknięte, nie funkcjonowała nawet komunikacja. Stolica wyglądała jak wymarła.
Biały Dom lub Kapitol
Czwarty uprowadzony samolot miał prawdopodobnie uderzyć w obiekty rządowe w stolicy. Dzięki ofiarnemu poświęceniu pasażerów  maszyna wraz z 44 osobami rozbiła się w Pensylwanii. Opóźniony lot United Airlines 93 został opanowany przez 4. terrorystów z zamiarem skierowania go  w Biały Dom  lub Kapitol, jednak kilkanaście minut po 10-tej roztrzaskał się, nie doleciawszy do celu. Na pokładzie uprowadzonego Boeinga rozegrała się walka między pasażerami, którzy dowiedzieli się już o wydarzeniach w Nowym Jorku i chcieli odbić porwany samolot, a terrorystami, co doprowadziło do katastrofy w szczerym polu gdzieś pod Pittsburgiem w Pensylwanii. Bohaterska akcja pasażerów  uratowała waszyngtońskie  budynki rządowe i wiele tysięcy osób od śmierci.
Na podstawie zapisu z czarnej skrzynki, powstał film pt. „Lot 93”, przedstawiający ostatnie dramatyczne chwile tego feralnego lotu.
 
Sprawcy
                    Tożsamość domniemanych  sprawców udało się ustalić na podstawie paszportów znalezionych w zgliszczach WTC w Nowym Jorku. Winnymi niecnych zamachów okazali się członkowie islamskiej organizacji terrorystycznej Al-Ka`ida kierowanej przez Osama bin Ladena. On sam wziął na siebie odpowiedzialność za taki terrorystyczne z 11 września 2001 roku dopiero pod koniec 2004 roku, uważając je za przejaw walki o wolność i grożąc ich powtórzeniem.
                    Po  11 września zaostrzono środki ostrożności, szczególnie na lotniskach, a niektórych państwach wprowadzono ustawy antyterrorystyczne ograniczające prawa obywatelskie, a przede wszystkim rozpoczęto tzw. „wojnę z terroryzmem”, która trwa do dziś. Przywódca Al-Ka`idy został schwytany i stracony 2 maja 2011 roku.
Ofiary
Te zbrodnicze czyny przyczyniły się do śmierci blisko 3 tysiąca ludzi, z czego ponad połowy ciał nie zdołano zidentyfikować, a 26 osób uważa się wciąż za zaginione. Wśród ofiar śmiertelnych było 6. Polaków : Maria Jakubiak, Dorota Kopiczo, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski.
Przy ustalaniu tożsamości ofiar w większości przypadków posługiwano się  badaniami materiału genetycznego, bo był on w zasadzie jedynym sposobem identyfikacji szczątków znalezionych osób. W czasie akcji ratunkowej zginęło też  ponad 300 osób niosących pomoc poszkodowanych, głownie byli to strażacy i policjanci.
 Zamach z 11 września był największą akcją terrorystyczną w dziejach Stanów Zjednoczonych i świata. Cztery zamierzone katastrofy lotnicze pociągnęły za sobą więcej ofiar i strat materialnych niż jakiekolwiek  inne zamachy.