Odpowiedzi

2009-12-10T14:02:40+01:00
W ramach grantu i dzięki hojności sponsorów została zorganizowana dla uczniów klas szóstych trzydniowa wycieczka edukacyjna „Śladami Patrona Naszej Szkoły” trasą Zwierzyniec-Zamość- Warszawa. Z Kańczugi wyjechaliśmy wczesnym rankiem 17 września 2007r. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Zwierzyńca. Tam chodziliśmy po pięknym parku, w którym znajduje się wiejska rezydencja Zamojskich, częste miejsce pobytu i wypoczynku Królowej Marysieńka. Potem pojechaliśmy do Zamościa, gdzie zwiedzaliśmy piękne Stare Miasto.

Następnym punktem wycieczki był pobyt w urokliwym barokowym Pałacu
w Wilanowie, rezydencji Króla Jana III Sobieskiego. Piękna, słoneczna pogoda podkreślała urok tego miejsca. Razem z panią przewodnik rozpoczęliśmy zwiedzanie tej wspaniałej królewskiej rezydencji. Ponadto braliśmy udział w lekcji muzealnej i zdobyliśmy wiele cennych, nieznanych nam wcześniej informacji o naszym Patronie.

Kolejny dzień - 18 wrzesień - powitaliśmy w Królewskich Łazienkach. Spacerując pięknymi alejkami, podziwialiśmy Pałac na Wodzie, Amfiteatr, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię i karmiliśmy wszędobylskie pawie. Chwile relaksu spędziliśmy wśród róż przed pomnikiem Szopena, z uwagą obejrzeliśmy również pomnik Jana III Sobieskiego znajdujący się tuż poza ogrodzeniem Łazienek . Szukając śladów naszego Patrona dotarliśmy na Plac Zamkowy. Z uwagą słuchaliśmy opowieści pani przewodnik, która pokazywała nam nie tylko pamiątki po Sobieskim, ale też piękne zakątki Starówki, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca.

Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy dumając na Cmentarzu Powązkowskim, odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza, oglądając na Plac Piłsudskiego. Potem była chwila relaksu i spacerek po Starym Mieście. Następnie udaliśmy się na Powązki Wojskowe, gdzie spoczywają harcerze i żołnierze polegli w Powstaniu Warszawskim. Natomiast Powązki Stare to miejsce spoczynku wielu znanych osób. Odwiedziliśmy groby polskich poetów, naukowców, polityków, aktorów, śpiewaków operowych. Nie zapomnieliśmy odwiedzić Pałacu Kultury i Nauki. Wyjechaliśmy windą na 33 piętro i stamtąd podziwialiśmy zapierającą dech w piersiach panoramę Warszawy. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie zwiedzania wystaw uczniowie mogli zbierać karty z kalendarza, na których upamiętnione zostały wydarzenia oraz informacje dotyczące Powstania, wczuć się w rolę powstańca, przeżywać tamte dni. Wizyta w Muzeum była nas niezapomnianym przeżyciem.

Pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Wycieczka taka jak nasza to wspaniała lekcja historii połączona odpoczynkiem i spacerami wśród kwiatów i zieleni.