Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-07T17:59:13+01:00
Henry Cavendish (1731-1810), chemik i fizyk angielski, członek Royal Society. Odkryl wodoor, azot, ustalił skład powietrza, wody, kwasu azotowego. Wyznaczyl gęstość dwutlenku węgla. Badał rozpuszczanie metali w kwasach. Odkrył zasadę równowaznoici.Zbigniew Wróblewski skroplił azot.
A co chodzi z tą filozofią? Kto dał jej poczatek ? tak zroozumiałam , mam nadziiej,że o to chodziło.--------------------------------------------------------

Filozofowie przyrody
Pierwszych filozofów w Grecji nazywa się filozofami przyrody, ponieważ interesowali się przede wszystkim przyrodą i zjawiskami, jakie w niej zachodzą. Grecy zastanawiali się jak to możliwe, że woda może zmienić się w żywą rybę, a martwa ziemia w wysokie drzewa i barwne kwiaty W ten sposób uwolnili się od religii. Filozofowie przyrody zrobili pierwszy krok w kierunku naukowego sposobu myślenia. Dali podstawy wszystkim późniejszym naukom przyrodniczym.
Pierwsi filozofowie
-Tales z Miletu był pierwszym filozofem. Był on zdania, że początkiem wszystkiego jest woda. Być może uważał on, że wszelkie życie bierze swój początek w wodzie i gdy ulega rozkładowi znów się w nią zmienia. Wiele podróżował i kiedy przebywał w Egipcie,
-ajbardziej znany spośród nich był Parmenides. Uważał on, że wszystko co istnieje, istnieje od zawsze. Był zdania, że „nic nie może powstać z tego, czego nie ma, a to co jest, nie może przestać być”
-Heraklit, żyjący w tym samym czasie co Parmenides uważał zaś, że najbardziej charakterystyczną cechą przyrody jest jej ciągła zmienność. Ufał temu, co obserwował zmysłami. Twierdził, że „wszystko płynie”,
-Empedokles stwierdził, że zarówno Parmenides, jak i Heraklit mają rację co do jednego z punktów, natomiast w drugim – obydwaj się mylili. Empedokles uważał, że przyroda jest zbudowana z czterech pierwotnych składników: ziemi, powietrza, ognia i wody.
4 3 4
2009-12-07T19:39:27+01:00
Henry Cavendish (1731-1810), chemik i fizyk angielski, członek Royal Society. Odkrył wodór, azot, ustalił skład powietrza, wody, kwasu azotowego. Wyznaczył względną gęstość dwutlenku węgla. Badał rozpuszczanie metali w kwasach. Odkrył zasadę równoważności (prawo stosunków równoważnych). Obliczył gęstość kuli ziemskiej. Zajmował się procesami gnicia i fermentacji. Henry Cavendish w życiu prywatnym był postrzegany jako typ samotnika i lekkiego dziwaka: nie miał przyjaciół, a szczególną awersją darzył kobiety. Nawet służba kobieca w jego domu musiała przemykać się chyłkiem i nie miała prawa pokazywać się przed jego obliczem. Wszelkie dyspozycje dla służby zostawiał codziennie w holu.
Nie miał innych zainteresowań poza naukowymi, całe dnie spedzał w swoim laboratorium dokonując badań fizycznych i chemicznych. Nie był też złakniony sławy. Wiele jego odkryć, zwłaszcza z elektrostatyki, było odkrywane ponownie przez innych uczonych ponieważ nie ogłosił ich za swojego życia.
5 3 5