Odpowiedzi

2009-12-08T09:29:40+01:00
W XVIII w wprowadzono w nauce ułamki dziesiętne,odkryto prawo rządzące ruchem planet,odkryto tlen,napisano pierwszą encyklopedię "Encyklopedia czyli rozumowany słownik nauk,sztuk i rzemiosł",wynaleziono pierwsze termometry,szczepionkę przeciw ospie.W technice skonstruowano pierwszy balon,oraz wynaleziono maszynę parową,piorunochron.Wynalazki te pomagały ludziom wiadomo wynalezienie np.szczepionki to był przełom ponieważ do tej pory umierali na nią ludzie,maszyny parowe pomagały w pracy górnikom wielu innych dziedzinach rozwijającego się przemysłu.
2 5 2
  • Użytkownik Zadane
2009-12-08T14:05:40+01:00
W XVIII wieku w Europie znacznie wzrosła liczba ludności, a postęp w dziedzinie rolnictwa ograniczył problem głodu i klęsk nieurodzaju. Pod koniec wieku (1796r.) pojawiły się szczepionki przeciwko ospie, wynalezione przez angielskiego lekarza Edwarda Jennera, co z kolei znacznie zmniejszyło umieralność ludzi na tą chorobę, zmniejszyła się śmiertelność, wzrosła długość życia.
Na wsiach zaczęto wprowadzać na większą skalę proces ogradzania (głównie w Anglii), czyli przejmowania ziemi wspólnej (gminnej) przez posiadaczy ziemskich.
W XVIII wieku ogromnych powodzeniem ciesyzły się w Europie sprowadzane z Indii tkaniny bawełniane. Spowodowało to wynalezienie na kontynencie maszyny przędzalniczej (w 1767 r. James Hargreaves wynalazł mechaniczną przędzarkę wózkową), maszyny te naopędzane były głównie siłą wody. Zainteresowano się napędem parowym, który w dość prymitywnej postaci znany był już w starożytności. Na początku XVIII stulecia Thomas Newcomen skonstruował pompę parową, która znalazłe zastosowanie w kopalniach węgla kamiennego i miejskich wodociągach. W 1769 r. James Watt opatentował maszynę parową.
W przemyśle hutniczym proste dymarki zastąpione zostały wielkimi piecami, sięgającymi nawet kilku metrów.

Rozwój przemysłu miał głównie pozytywne znaczenie - pozwolił na zastosowanie nowych technologii i rozwiązań, dawał szansę na skonstruowanie kolejnych maszyn, które ułatwiałyby i zapewniały bezpieczeństwo w trudnych i ciężkich pracach. Zahamował jednak rzemieślnictwo i chałupnictwo, z których utrzymanie było wręcz niemożliwe.
Ja mialam w ksiazce z historii ze pierwsza szczepionka wynalazl LUDWIG PASTEUR ale i tak DZIEKI ZA POMOC
!!!☺