Napisac od 10-15 zdań W czasie Present Continuous jak spędziłam Weekend.
Wstałam o 10. Później oglądałam Telewizje, na laptopie grałam i wgl.że z przyjaciółką byłam na spacerku coś takiego, a na koniec że Świetnie spędziłam weekend. :D


Daje 12 punktów, to ważne.
Pozdrawiam, Marta

2

Odpowiedzi

2009-12-07T18:40:55+01:00
I have stood up about 10. I observed television .Later I played on laptop .I was with friend on short walk. We played excellently. There was nice walk very, we could chat in calm in park .I was bored a bit leter, but I have manner on boredom. As for chamber bore go and I read some curious book.I have spent weekend excellently.

Tłumaczenie:

Wstałam okolo 10. Oglągałam telewizje. Później grałam na laptopie .Byłam z przyjacielem na krótkiej przechadzce. Bawiłyśmy się świetnie . To była bardzo przyjemna przechadzka bo moglibyśmy gadać w ciszy w parku.Póżniej nudziło mi się troche ,ale mam sposób na nudę.Idę do pokoju i czytam interesującą książkę. Spędziłam weekend świetnie.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-07T19:33:48+01:00
No to zacznę od tego iż to jest prawdopodobnie źle gdyż present simple to jest przecież czas teraźniejszy :p no i nijak się to na do przeszłości ale nalegałaś ;)

I wake up at 10 o'clock. It's rain. I watch TV and after that I play in computer.
About 16 o'clock I meet my friend and we spend whole evening together. We walk and next we go to the cinema. The movie is scary and we are afraid of it but we have to come back home. When we arrive we are happy and eat big pizza. It taste great. When my friend leave I go to bed and I think that I enjoy today.