Odpowiedzi

2009-12-07T20:58:14+01:00
Odlany w Poznaniu, sześciometrowy pomnik jest dziełem mieszkającego w Paryżu architekta i rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego. Przedstawia cztery polskie postacie: lotnika dywizjonu 303, marynarza - uczestnika bitwy o Atlantyk, łączniczkę z powstania warszawskiego oraz żołnierza spod Monte Cassino.

Polskie Siły Zbrojne pod dowództwem brytyjskim w czasie drugiej wojny światowej liczyły 120 tys. żołnierzy. Najliczniejszą formacją był II Korpus pod dowództwem gen. Władysława Andersa sformowany z polskich więźniów gułagów, który uczestniczył w kampanii włoskiej. Cokół pomnika to ruiny Warszawy zburzonej w powstaniu, a nad nimi orzeł wznoszący się do lotu na strzaskanej kolumnie.

Pomnik jest centralnym punktem 18-metrowego granitowego kręgu. Na jego obwodzie znajdują się tablice przypominające pola bitew, w których walczyli Polacy. Wśród nich jest tablica upamiętniająca zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Całość zajmuje powierzchnię 314 metrów kwadratowych.

Specjalnie na odsłonięcie sprowadzono flagę RP na drzewcu, sztandar honorowy armii brytyjskiej z Afganistanu, poczty sztandarowe Stowarzyszenie Polskich Kombatantów oraz reprezentacyjną orkiestrę Królewskich Sił Lotniczych (RAF). Patriotyczne pieśni wykonał chór Ave Verum. Za służbę porządkowa odpowiadali polscy harcerze.
2 3 2