AMERYKA POŁUDNIOWA

Podaj nawy opisanych krain i obiektów geograficznych

1. Kanion, którego ściany wznoszą się z lewej strony na ponad 3200 m nad poziom rzeki, zaś z prawej - na 4200m, jest drugim po Kanionie Cotahuasi najgłębszym na świecie. Ma długość 120kilometrów. Różnica poziomów między jego wlotem a wylotem wnosi 1100m. Dno kanionu przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności.
2. Południkowe pasmo gór położone na zachód od jeziora Maracaibo, na granicy Kolumbii
i Wenezueli. Rozciągają się na obszarze 310km. W ich skład wchodzą pasma górskie Sierra Motilones, Sierra Valledupar i Sierra Oca. Najwyższym szczytem jest Mina wznosząca się na wysokość 3750m n.p.m. Góry zbudowane są głównie z wapieni.;
3. Obszar bagienny jeden z największych na świecie, znajdujący się między boliwijskimi górami na zachodzie i wyżynami Brazylii na wschodzie. Jest to rejon dużych równin rzecznych, rozciągających się na długości 160km wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Paragwaj i zajmujących obszar 100 tys. km². Każdego roku, kiedy rzeka Paragwaj wylewa. kraina zamienia się w ogromne bagno, a z wody występują jedynie wierzchołki niektórych wzniesień.
4. Dwustopniowy wodospad, odkryty dopiero w 2002 w niedostępnym zakątku Andów w Peru.
Ma 771m wysokości, co daje mu piąte miejsce wśród najwyższych wodospadów świata,
|wg niektórych źródeł trzecie (nie uznając norweskich wodospadów).
5. Ostańcowe góry stołowe leżące w południowej części Wyżyny Gujańskiej na terenie Wenezueli.
Z tych gór wypływa rzeka Orinoko.
6. Pasmo górskie w Andach, w północnym Chile, na zachód od Salar de Atacama. Pasmo ma przebieg południkowy i rozciąga się na długości około 600km. Najwyższy szczyt to Cerro Quimal
o wysokości 4278m n.p.m. Masyw został utworzony z materiałów intruzyjnych i paleozoicznych, rozciąga się w formie płaskowyżu wrzynającego się między Kordylierą Nadbrzeżną a łańcuchem Andów. Stanowi granicę dwóch stref zimnych i suchych: pustyni Atakama w depresji Centralnej i Puna de Atakama, na południowym skraju płaskowyżu andyjskiego w północno-zachodniej Argentynie.
7. Przełęcz leżąca na wysokości 4816m n.p.m. przechodzi przez nią linia kolejowa dzieło polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego. Linia kolejowa została zbudowana w latach 1872-1876, łączy Callao z Huancayo przez Limę i Oroyę. Odcinek Callao-Oroya do 2005 był najwyżej na świecie położoną linią kolejową (4769m n.p.m.). Linia ma 218km długości.
8. Półwysep w Argentynie, nad Oceanem Atlantyckim. Zajmuje powierzchnię 3 625 km². Mieści się na szerokości pomiędzy 42° 05' i 42° 53' S oraz na długości 63° 35' i 65° 04' W. Północną i zachodnią granicę stanowi Zatoka San Matías, zachodnią Zatoka San José, południową i południowo-zachodnią Zatoka Nuevo, natomiast wschodnią i południowo-wschodnią Atlantyk. Półwysep łączy się z kontynentem poprzez Przesmyk Ameghino, jego szerokość wynosi średnio 11km, co sprawia, że obszar półwyspu przypomina wyspę.
9. Nizinna kraina geograficzna w Ameryce Południowej, jeden z obszarów o najlepszych naturalnych warunkach dla rolnictwa na świecie (gleby czarnoziemy i mady). Znajduje się na terytorium Argentyny, większości Urugwaju i najbardziej wysuniętego na południe skrawka Brazylii
o powierzchni ponad 750 000 km².
10. Wulkan najwyższy na Ziemi (6739m n.p.m.) czynny wulkan. Znajduje się w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile, na obszarze Puna de Atacama. Najwyższe partie pokryte wiecznym śniegiem, ze względu na położenie w obszarze klimatu zwrotnikowego - gorącego i skrajnie suchego znajduje się tutaj najwyższa położona na kuli ziemskiej granica wiecznego śniegu (powyżej 6000m n.p.m.).

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-07T20:36:59+01:00
1. Kanion Colca
2. Andy Kolumbijsko-Wenezuelskie
3. Bagna Pantanal
4. Gocta
5. Sierra Parima
6. Góry Domeyki
7. przełęcz Ticlio
8. Półwysep Valdés
9. Pampa
10. Llullaillaco

Mam nadzieję, że pomogłam :)
2 3 2