Twój anglojęzyczny współlokator jest chory i śpi,
a ty musisz wyjść z domu. Napisz wiadomość a w niej:
- wyjaśnij przyczynę swojej nieobecnosci
-poinformuj, kiedy wrócisz
- przypomnij o braniu lekarstw zgodnie z zaleceniem lekarza
-zachęć go / ją do wypoczywania.

NIE KOPIOWAC Z NETU BO ODPOWIEDZI BEDA USUWANE

NIE SPAMOWAC

MAS BYC WYKONANE PORZĄDNIE

3

Odpowiedzi

2009-12-07T22:24:25+01:00
Hi Bob,

I want to apologise for my absence. Actually it is an emergency situation so I had to let you alone. I got a phone call from my mother and she sad that my young brother is in hospital as he had an accident at school today. So I took my staff and I 'm on the way to home to see what is going there. So far I don't know when I can get back but we will be in touch and I call you if I have any additional info. Please don't ignore directive from your Doc and remember to take the drugs as it was assigned to. Try to have as much rest as you can as it is the key to be healthy again.
Take care Steve.
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-07T22:28:53+01:00
Notice for 4 U, Carl (I wrote this at 9 a.m) :
Don't worry about me, I had to leave. I'm in city and I have to buy some things for us. Please take your medicines and don't forget about it! You must sleep, beacuse you are really weak. I hope that you feel better before I return. Oh, and I will forgot... I will be at home for 2 hours. And again, please don't worry about me.
(twoje imię).

przetłumaczone:
Notatka dla Ciebie, Carl (napisałam/em to o 9 rano):
Nie martw się o mnie, musiałem/am wyjść. Jestem w mieście, muszę kupić kilka rzeczy dla nas. Proszę weź swoje leki i nie zapomnij o tym! Musisz spać, gdyż jesteś bardzo słaby. Mam nadzieję, że poczujesz się lepiej zanim wrócę. O, I był[a]bym zapomniał/a... Będę w domu za 2 godziny. I jeszcze raz, proszę nie martw się o mnie.
(twoje imię).

mam nadzieję, że może być ;)
notatki dla osób chorych powinny być krótkie i na temat... więc jest dobrze ;)
6 4 6
2009-12-07T23:19:25+01:00
I would like to apologize for my absence. Actually, it is an emergency situation, so I had to let you alone. got a call from a dad with his badly that your younger sister is in hospital and had a accident today at work. I took my staff and I am on my way home to see what happens there. So far I do not know when I get back, but we will be in touch and call you if I have any additional information. Please do not ignore a directive from the Doc. Try as much rest as you can. Kate
5 2 5