Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T10:13:39+01:00
Stanisław Wokulski-bohater przełomu epok,romantyk(kieruje sie w zyciu sercem,uczuciem i emocjami).
Cech romantyka:Miłość do Izabelii Łeckiej,próba samobójcza,powrót do Polski pod wpływem listu prezesowej,nieszczesliwie zakochany w Izabell Łeckiej(kocha lecz nie jest kochany,jego wybranka lekcewazy go gdyż nie pochodzi z arystokracji),wrazliwość,subtelność,skołoność do wielkich przełomów uczuciowych,depresji,załamań.
Cechy pozytywisty:pomoc ubogim-praca u podstaw,współpraca z arystokracja,spółka handlowa-praca organiczna.chęc poszerzania swojej wiedzy:tolerancja wobec postaw i przekonań innych ludzi,racjonalizm,trzezwosć ocen(za wyjątkiem ukochanej Izabelii)umiejetnosc kalkulacji,przewidywania,energicznosć,umiejętnosc pomnażania majątku,który ma słuzyć pomocy dla łęckich,pomocy dla ubogich.zdolność do przełamywania swoich słabosci,duma,ambicja.
Ale tak naprawde trudno jest odpowiedziec na pytanie,która postawa dominuje w zyciu Wokulskiego
-jezeli przyjmiemy,ze Wokulski wysadził sie w ruinach zasławka,będzie to oznaczać,że zwycieżył w nim romantyk.
-jezeli wyjechał do pracowni Geista by pracować na wynalezieniu materiału lzejszego od powietrza,bedzie oznaczało,że jest pozytywista.
4 3 4
2009-12-08T10:56:45+01:00
Główny bohater powiesci posiada cechy romantyka.Przeżywa nagłą milość od pierwszego wejrzenia.Pojmuje miłość jako przeznaczenie.Uczucie do Łęckiej stało sie dla bohatera sensem i celem życia..Izabelę postrzega jako kobietę idealną.
Wokulski jako typowy romantyk jest człowiekiem uczuciowym co potwierdza jego skłonność do analizowania własnych uczuć i emocji.Bohater chętnie sięga do poezji romantycznej,szczególnie ceni dzieła Mickiewicza.To właśnie pisarze epoki romantyzmu mieli duży wpływ na jego stosunek do kobiet.
Główny bohater powieści jest również człowiekiem samotnym nie rozumianym nawet przez bliskich.Typową romantyczną cechą bohatera jest równiez jego udział w powstaniu styczniowym.
Stanisław Wokulski posiada również cechy pozytywisty.Sam dochodzi do wniosku,że gdyby niw poznał Łęckiej w teatrze,to poświęcił by sie nauce.Mimo,że zakochuje sie w Izabeli od pierwszego wejrzenia,to jednak potrafi trzeżwo ocenić swoje szanse u niej.Aby sie z nia zapoznac formułuje sobie szereg warunków,które musi spełnić.Wie,że arystokracja postrzega ludzi przez pryzmat urodzenia i majątku,dlatego nawiazuje stosunki w sferach arystokratycznych aby zdobyc majatek.Wokulski porównuje siebie do robaka a Izabelę do motyla.
Wokulski jest postacią wielowymiarową.jest to bohater o skąplikowanej osobowości,łączy w sobie cechy romantyka i pozytywisty.Patrzy na swiat i ludzi przez pryzmat wiedzy naukowej,jest skłonny do chłodnej analizy i krytycznej oceny zjawisk i osób.
Z drugiej strony podporzadkowuje swoje życie wielkiej romantycznej miłości.
4 4 4