Odpowiedzi

2009-12-08T11:47:09+01:00
Kalendarz był jedną z pierwszych rzeczy, które sporządził Robinson Crusoe po tym , jak wylądował na bezludnej wyspie. Spostrzegł, że traci rachube czasu a dni zaczynają się plątać. Po co był mu na bezludnej wyspie kalendarz?
Po to, aby nie stracić kontroli nad upływającym czasem. W pierwszej chwili Robinson żył w przekonaniu, że lada chwila zjawi sie jakikolwiek statek, który go zabierze z wyspy. Chciał wiedziec tylko tyle: jaki jest dzien i ile czasu upłynęło od katastrofy.
Z czasem jednak , gdy jego pobyt na wyspie przedłużał się i Robinson stracił nadzieję na rychłe jej opuszczenie kalendarz zaczął pełnić rolę wyznacznika kolejności robót, które musiał wykonywać. Zatem siew , zbieranie drwa, polowanie to wszystko, jak nauczył się Robinson musiało zostać wykonane w odpowiednim czasie, gdyż przeciwnie skutkowało brakiem bądź opału, bądź pożywienia a to w sytuacji, kiedy był zdany wyłącznie na siebie było bardzo bolesne.
Robinson to człowiek z Europy- Anglik zatem potrzeba kontroli i organizacji życia wynikała u niego z wychowania. Do tego przywykł i naturalne wydawalo się , że kalendarz pozwoli mu utrzymać kontrole nad czasem i zachować świadomość ile go spędził z dala od cywilizacji.
38 3 38