Odpowiedzi

2009-12-08T14:02:10+01:00
Http://www.sciaga.pl/tekst/40509-41-streszczenie_mitu_o_prometeuszu
www.bryk.pl/.../22175-mit_o_prometeuszu_streszczenie.html
www.bryk.pl/.../1001061-streszczenie_mitu_o_prometeuszu.html
2009-12-08T14:04:16+01:00

Prometeusz był tytanem, który stworzył pierwszego człowieka (ulepił go z gliny pomieszanej ze swoimi łzami, dusze zaś dał mu z ognia niebieskiego, którego kilka iskierek ukradł bogu słońca – Heliosowi.
Niestety, ludzie olbrzyma byli tak słabi, że nie potrafili obronić się przed pazurami dzikich bestii i stawali się bezradni wobec potęg świata, którego nie pojmowali.
Gigant, widząc to, co dzieje się z jego wychowankami, ponownie zakradł się do wielkiego magazynu ognia niebieskiego i przyniósł jego pierwsze zarzewie.
Ludzie szybko nauczyli się korzystać z tego dobrodziejstwa a także wielu innych, których Prometeusz ich nauczył.
Zeus, wciąż pamiętając niedawną bitwę z gigantami obawiał się kolejnego zagrożenia o postanowił stworzyć piękną i mądrą kobietę – Pandorę.
Dziewczyna przed udaniem się na ziemię otrzymała beczkę, dokładnie zamkniętą, której zawartość pozostawała tajemnicą.
Hermes zaprowadził ją przed dom Prometeusza i tam pozostawił.
Mądry tytan nie przyjął jej, trafiła do brata olbrzyma – Epimeteusza, który wziął ją za żonę i razem otworzyli beczkę ze wszystkimi smutkami, nędzami i chorobami, które rozeszły się po świecie.
Prometeusz chcąc odpłacić się Zeusowi, podzielił woła na dwie części (jedna zawierała zawinięte w skórę mięso, druga zaś kości przykryte grubą warstwą tłuszczu) i dał mu do wyboru mówiąc, że odtąd ta będzie składana w ofierze, którą bóg wybierze.
Gdy „najwyższy” zorientował się, że z niego zakpiono kazał przykuć giganta do skał Kaukazu i co dzień zgłodniały orzeł miał przylatywać i zjadać mu wątrobę, która zawsze odrastała.
2009-12-08T15:22:15+01:00
Prometeusz był tytanem (tytani - sześciu synów Uranosa i Gai). Był dobroczyńcą ludzi, których cywilizował,
ucząc ich matematyki, żeglowania, budowania domów, leczenia chorych, astronomii. Kierując się dobrem człowieka, dwukrotnie oszukał Zeusa. Najpierw sprawił, że ludzie składali Zeusowi w ofierze najgorsze części zwierząt, sami zaś jedli mięso. Za karę Zeus pozbawił ludzi ognia. Prometeusz jednak po raz wtóry oszukał Zeusa, gdyż wykradł ogień i przekazał go ludziom. Rozzłoszczony Zeus ukarał ludzi w ten sposób, że bogowie ulepili kobietę o imieniu Pandora,dali jej puszkę i wysłali na ziemię jako dar dla Epimeteusa (brat Prometeusza). Prometeusz domyślił się podstępu, więc ostrzegł brata przed przyjmowaniem podarunków od Zeusa. Jednak Epimeteus nie posłucha rady i ożenił się z Pandorą, która z ciekawości otworzyła puszkę. Natychmiast wyleciały przeróżne nieszczęścia, odtąd trapiące ludzi. Za wykradzenie ognia Zeus ukarał Prometeusza, każąc przykuć dobroczyńcę ludzi do skały w Kaukazie. Orzeł wyżerał wątrobę tytana. Prometeusza uwolnił Herakles. Zeus postanowił, że Prometeusz będzie nosił pierścień wykonany z łańcucha wraz z kawałkiem skały. Mit o Prometeuszu wyjaśnia pochodzenie ognia. Ludzie zawdzięczają ogień Prometeuszowi. Ogień umożliwia nie tylko gotowanie mięsa, ale wytwarzanie niemal wszelkich rzeczy potrzebnych do cywilizowanego życia. Jest też symbolem wiedzy, dzięki której ludzie mogą dorównać bogom. Mit przedstawia Prometeusza, dobroczyńcę ludzi, bez którego człowiek żyłby w stanie dzikości, bez cywilizacji. Dobroczyńcę, który nie lękał się przeciwstawić bogom i który za to został srogo ukarany. Wiąże się z tym termin "prometeizmu". Prometeizm oznacza postawę, która charakteryzuje się buntem przeciwko komuś silnemu, potężnemu, miłością do ludzi oraz bezinteresownym poświeceniem się dla ich dobra.