Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T16:06:31+01:00
Kochana Alicjo !
Piszę do Ciebie spoglądając na mury cudownego Koloseum.Chciałabym choć troszkę przybliżyć Ci jej niesamowity wygląd.

Jak już napewno wcześniej słyszałaś z moich opowieści koloseum to budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić od 45 do nawet 90 tysięcy ludzi; z 4 galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy ( wiem to z opowieści dziadka Henryka za którym bardzo przepadasz).
Odbywają się w nim m.in. walki gladiatorów, naumachie, polowania na dzikie zwierzęta. Dziadek opowiadał iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli.Dziadek mówił mówi że widzowie Koloseum mogą je opuścić w ciągu 5 - 6 minut. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Taką możliwość mają widzowie zajmujące dolne i środkowe rzędy. Widzowie z górnych rzędów(ja ) muszą przejść korytarzem o ukośnym stropie, który ma w najwyższym miejscu około 2,2 metra, co spowalnia ich wychodzenie. takie rozwiązanie ma na celu umożliwienie patrycjuszom opuszczenie obiektu bez konieczności mieszania się z plebsem. Dziadek opowiadał , że w roku 445 zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi,nawet nie zdajesz sobie sprawy z jaką zgrozą dziadek mi to opowiadał.
No cóż na mnie już pora ponieważ wybieram sie z dziadkiem i rodzicami właśnie do Koloseum ! Pragniemy bowiem obejrzeć walki gladiatorów, nie mogę się już doczekać. Pozdrawiam
Lilianna


ufff.; p licze na ,,naj'' ; *


4 5 4