Odpowiedzi

2009-12-08T16:37:19+01:00
Antygona to główna bohaterka tragedii Sofoklesa pt. "Antygona". Jest księżniczką Teb, córką Edypa i Jokasty, siostrzenicą Kreona, narzeczoną Aimona oraz siostrą Ismeny, Polinika i Eteoklesa.
Antygona zachowuje się jak prawdziwa księżniczka. Jest pewna siebie i swoich racji. W jej wypowiedziach możemy zauważyć wyniosłość i pychę. Ma w sobie dużo wrażliwości i czułości. Honor jest dla niej bardzo ważną rzeczą. Na jej odwagę wskazuje czyn, który popełniła. Było to pochowanie brata wbrew prawu, które ustanowił jej wuj, Kreon. Antygona jest też bardzo pobożną osobą, czci bogów i przestrzega ustalonych przez nich praw. Umie kochać i ponad wszystko stawia swoją rodzinę darząc ją wielką miłością. Bohaterka gardzi ludzkimi słabościami. Możemy to zauważyć w dyskusjach z siostrą. Antygona jest mądra i inteligentna. W rozmowach wykazała się umiejętnością argumentowania. W życiu Antygona kieruje się sercem i nigdy nie złamałaby tradycji, obyczaju. Uważa, że to bogowie ustanawiają prawa, a nie ludzie. Ważne jest dla niej dobro jednostki, nie interesuje ją państwo. Zawsze chciała żyć, założyć rodzinę czy mieć kochającego męża, lecz, niestety, musiała umrzeć
Moim zdaniem Antygona jest dobrą dziewczyną i szkoda, że zmarła przedwcześnie. Uważam, że postąpiła słusznie i bardzo odważnie, sprzeciwiając się prawu i grzebiąc swego brata, Polinika.


Adnotacje: Starałam się nie robić błędów interpunkcyjnych i ortograficznych, ale wiesz jak jest. W innych wersjach są różne imiona, możesz je zmieniać na własne potrzeby(np. Polinejkes zamiast Polinik)