Odpowiedzi

2009-12-08T16:42:01+01:00
Goplana

Postać fantastyczna z dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna", królowa jeziora Gopło. To na jej rozkaz Skierka za pomocą czarów sprawia, że Kirkor postanawia poślubić Alinę albo Balladynę.

Chochlik trochę leniwy. Pierwszy zawsze skrupulatnie wywiązuje się z zadanej „lekcji

2 5 2
2009-12-08T16:48:11+01:00
GOPLANA
Nimfa wodna (twór z mgty i galarety), królowa jeziora Gopło, strażniczka natu-ralnego ładu okolicznej krainy. Postać fantastyczna. Jej nieodłącznymi sługami byli Skierka oraz Chochlik. Zakochana w Grabcu, którego niegdyś uratowała przed utonięciem. Miłość doprowadziła ją do sprzeniewierzenia się swemu powołaniu (sama zburzyła wspomniany ład).

Skierka - fantastyczna postać, służka. Za sprawą jego czarów, Kirkor zakochuje się w obu siostrach, to on podpowiada matce Aliny i Balladyny pomysł oddania Kirkowi tą córkę, która zbierze więcej malin.

Chochlik - duszek usługujący Goplanie. Z reguły używany był przez swą panią do realizacji celów bardziej przyziemnych niż Skierka, drugi z duchów. Chochlik to stwór leniwy, nieposłuszny, np: wbrew poleceniu królowej dopuścił do spotkania Grabca z Balladyną - za karę, został zamknięty w muszli żabiej.
4 4 4